ՌԴ Պետդումայի քաղաքացիական, քրեական, արբիտրաժային և ընթացակարգային օրենսդրության գծով կոմիտեի ղեկավար Պավել Կրաշենիննիկովը ակտուալ չի համարում «Արդար Ռուսաստան» խմբակցության նախաձեռնությունը Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացման մասին` ի պատասխան թուրքերի կողմից ռուսական Սու-24 ինքնաթիռի խոցման:
«Այո, միջադեպ է տեղի ունեցել: Բայց պետք է ադեկվատ արձագանքել: Այսօրվա դրությամբ դա ակտուալ չէ»,-հայտարարել է նա ՏԱՍՍ-ին:
Ըստ նրա, «օրենսդրորեն պետք է կանոնակարգել գոյություն ունեցող հարաբերությունները: Ես չեմ լսել, որ մեզ մոտ ինչ-որ մեկը ժխտի հայերի ցեղասպանությունը: Մեր նախագահն այս տարի մասնակցել է Հայաստանում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումներին և ելույթ ունեցել այնտեղ, զանգվածային ժխտում չկա: Այստեղ կապը ինքնաթիռի հետ տարօրինակ է: Այնքան էլ ճիտշ չէ ամեն ինչում առաջնորդվել «ինքդ ես հիմարը» սկզբունքով»,-ասել է կոմիտեի ղեկավարը:
Պետդումայի պատգամավոր, միջազգային իրավունքի մասնագետ Վասիլի Լիխաչովը հորդորել է չկապել այս օրինագիծը նոյեմբերի 24-ին թուրքերի կողմից խոցված Սու-24-ի հետ:
«Իմ տեսակետից, կարևոր է այս օրինագիծը չկապել այն միտումների հետ, որոնք մենք այսօր տեսնում ենք»,-ասել է խորհրդարանականը ՏԱՍՍ գործակալությանը: «Պետք է նշել, կարծում եմ որ համապատասխան գրության մեջ դա ասվում է, որ դա կապված է պատմական արդարության, այն ողբերգական իրադարձությունների զոհերի հիշատակը հարգելու և հումանիտար չափանիշների հետ»,-հավելել է նա:
Լիխաչովը կարծում է, որ պետք է ուշադիր ուսումնասիրել օրինագիծը, հատկապես, այն բաժինները, որտեղ խոսվում է պատասխանատվության և իրավական կիրառման մասին: «Կարծում եմ, որ այդ վերլուծությունն առջևում է»,-ասել է նա: Միևնույն ժամանակ նա հավելել է, որ «այն կարող է քննարկվել», կարծում է պատգամավորը:
«Կարծում եմ, ընդունմանը կնախորդի բանավեճ…Դա բխում է որոշ միտումներից, որոնք առկա են միջազգային և հատկապես եվրոպական քաղաքական հանրության շրջանում, որտեղ որոշ երկրներ օրենքներ են ընդունել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու վերաբերյալ»,-հիշեցրել է Լիխաչովը:
Նա ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ այդ նորմատիվ ակտերի ընդունումն ուղեկցվել է «բևեռացմամբ, Թուրքիայի կողմից այդ երկրների, մասնավորպես Ֆրանսիայի վրա, դիվանագիտական մեծ ճնշմամբ»:
Նոյեմբերի 25-ին Ռուսաստանի Պետական դումայում Հայոց ցեղասպանության հերքման համար պատասխանատվության վերաբերյալ օրինագիծ է ներկայացվել: Այս մասին հայտնել է պատգամավոր, «Արդար Ռուսաստան» կուսակցության առաջնորդ Սերգեյ Միրոնովը Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
ՌԴ պետդուման ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 1995-ին: Ցեղասպանության հերքման համար պատասխանատվության վերաբերյալ օրինագծի ներկայացումը տեղի է ունենում ռուս-թուրքական հարաբերությունների սրման ֆոնին:

Глава профильного комитета Госдумы по гражданскому, уголовному, арбитражному и процессуальному законодательству Павел Крашенинников считает неактуальной инициативу справороссов о введении уголовной ответственности за отрицание геноцида армян в Османской империи в ответ на инцидент с атакой российского бомбардировщика Су-24 турецкими военно-воздушными силами.
«Да произошел инцидент. Но нужно реагировать на ситуации адекватно. На сегодняшний день актуальности нет», – заявил он ТАСС.
По его словам, законодательно нужно регулировать правовые отношения, которые существуют. «А я не слышал, что у нас кто-то бы отрицал Геноцид армян. У нас президент выступал в этом году в Армении (на мероприятиях, посвященных 100-летию Геноцида), массовых отрицаний нет. Здесь странная связь с бомбардировщиком. Не совсем правильно сейчас все оцеплять по принципу «сам дурак», – сказал он.
Согласно внесенному депутатами от «Справедливой России» законопроекту, отрицание факта Геноцида армян, а также одобрение совершенных преступлений предлагается наказывать штрафом в размере до 300 тыс. рублей или в размере заработной платы за период до двух лет, либо лишением свободы на срок до трех лет.Если это было сделано с использованием СМИ, то верхнюю границу штрафа предлагается поднять до 500 тыс. рублей. Наказание в виде лишения свободы в этом случае предлагается установить на срок до пяти лет, говорится в законопроекте.Госдума РФ признала Геноцид армян в 1995 году. Внесение законопроекта об ответственности за непризнание Геноцида проходит на фоне резкого обострения российско-турецких отношений из-за уничтожения российского самолета Су-24 турецкими ВВС.
В свою очередь, депутат Госдумы Василий Лихачев призвал не связывать данный законопроект с ситуацией вокруг сбитого турецкими ВВС 24 ноября российского самолета в небе над Сирией. Лихачев считает, что необходимо внимательно изучить законопроект, особенно его разделы, где речь идет о мерах ответственности и правоприменительной практике. В то же время само предложение имеет право на рассмотрение, полагает депутат. «Будет ли предшествовать этому рассмотрению дискуссия – я думаю, что будет… Это следует из определенных тенденций, которые существуют в международном и особенно в европейском политическом сообществе, когда некоторые страны приняли законы об ответственности за отрицание геноцида армян», – напомнил Лихачев.