Հայ-լիբանանյան ռազմական գործակցության շրջանակում նոյեմբերի 25-ից 28-ը Լիբանանի Հանրապետությունում է գտնվում ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
Լիբանանյան կողմի հետ կայացած քննարկումների արդյունքում համաձայնեցվել և ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության և Լիբանանի Հանրապետության զինված ուժերի միջև ռազմական գործակցության 2016-ի ծրագիրը:
Այցի ընթացքում Այվազյանին ընդունել են Լիբանանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ Վալիդ Սալմենը, ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, բրիգադի գեներալ Մանուել Քիրեջյանը և այլ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետության և Լիբանանի Հանրապետության զինված ուժերի միջև համագործակցության զարգացմանը և խորացմանը, տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին վերաբերող և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
ՀՀ կառավարությունը նոյեմբերի 19-ի նիստում գործադիրի կողմից հավանություն է տվել Հայաստանի Հանրապետության և Սերբիայի Հանրապետության կառավարությունների միջևպաշտպանության բնագավառում գործակցության մասին» համաձայնագրի կնքմանը։

27 Ноябрь 2015 - 14:52 AMT
Армения и Ливан подписали программу военного сотрудничества на 2016 год. Как сообщает пресс-служба МО Армении, в рамках армяно-ливанского военного сотрудничества делегация МО Армении во главе с начальником управления оборонной политики Левоном Айвазяном 25-28 ноября посещает Ливан.
В рамках визита армянская делегация встретилась с главой генштаба ВС Ливана, генералом Валидом Салменом, его заместителем, бригадным генералом Мануюлем Киреджяном и другими высокопоставленными официальными лицами. В ходе встреч обсуждались вопросы развития и углубления двустороннего военного сотрудничества, ситуация и регионе, и другие вопросы, представляющие взаимный интерес. Была согласована и подписана программа военного сотрудничества между ВС Армении и Ливана на 2016 год.