Հարավային Օսիայի խորհրդարանը կքննարկի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը: Այս մասին հայտնել է խորհրդարանի խոսնակ Անատոլի Բիբիլովը:
«Մենք ցավում ենք, որ Հարավային Օսիան մինչ օրս չի ճանաչել հայերի ցեղասպանությունը: Այժմ Հայոց ցեղասպանության ընդունման հարցը մտցված է հանրապետության խորհրդարանի օրակարգ և դրվելու է քննարկման: Անհրաժեշտ է Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված գործողությունները որակել որպես հանցագործություն և դատապարտել ցեղասպանության մերժման քաղաքականությունը», — ասել է Բիբիլովը, Sputnik Հարավային Օսիայի վրա հղումով գրում է Sputnik Արմենիան:
Խոսնակը նշել է, որ «եթե համաշխարհային գերտերություններն այս հարցում առաջնորդվում են կոնյունկտուրային շահերով, Հարավային Օսիայում պատմական ճշմարտությունը կասկածի տակ չի դրվում, այդ իսկ պատճառով առաջնորդվելով պատմական արդարության և հիշողության պահպանման սկզբունքներով` կարևոր է ճանաչել Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած վայրագությունների և հայերի զանգվածային սպանությունների փաստը»:
Բիբիլովն ասել է, որ Հարավային Օսիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցն այսօր չի առաջացել, սակայն հենց հիմա է նոր իմաստ ու նշանակություն ստացել:
«Հաշվի առնելով ռուսական ինքնաթիռը խոցելու վերջին միջադեպը և այն գնահատելով որպես ագրեսիայի դրսևորում մեր գլխավոր ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի նկատմամբ` կարծում եմ, որ անպատկառ Թուրքիային միակ համարժեք պատասխանը, մի շարք այլ համալիր պատասխան քայլերի հետ մեկտեղ, կլինի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը», – ընդգծել է խորհրդարանի նախագահը:
Նա նաև նշել է, որ Հարավային Օսիային չի անհանգստացնում Թուրքիայի հետ հարաբերությունների վատացումը, քանի որ հարաբերություններ գրեթե չկան: Նույնը, խոսնակի կարծիքով, վերաբերում է Ադրբեջանին, որը ՀՕՀ գործընկերը չէ:
Նոյեմբերի 24-ին թուքական F-16 կործանիչը ռուսական Սու-24 ինքնաթիռ է խոցել Սիրիայի հետ սահմանին: Սու-24 ռուսական ռազմական ինքնաթիռը խոցվել է Սիրիայի տարածքում «օդ-օդ» հրիթռով, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Օդաչուներից մեկին հաջողվել է փրկել սիրիական բանակի աջակցությամբ, մյուսին` գնդակահարել են ցամաքից:
Ըստ ՌԴ նախագահի, ռուս օդաչուներն ու ռուսական ինքնաթիռը չէին սպառնում Թուրքիային: «Սու-24 ռուսական ռազմական ինքնաթիռի խոցումը հարված է թիկունքից, որ հասցրեցին ահաբեկիչներին աջակցողները»,- ասել է նա: Միաժամանակ ՌԴ նախագահը հայտարարել է, որ ՌԴ-ն վաղուց է ֆիքսել, որ Թուրքիայի տարածքում շատ նավթ կա, որը ստացվում է ԻՊ կողմից վերահսկվող հանքերից:

Парламент Южной Осетии обсудит вопрос о признании Геноцида армян, сообщил Sputnik Южная Осетия спикер Анатолий Бибилов.
«Мы сожалеем о том, что в Южной Осетии до сих пор не признали геноцид армян. Сейчас этот вопрос — о признании геноцида армян стоит на повестке в парламенте республики и будет вынесен на обсуждение. Необходимо квалифицировать совершенное в Османской империи преступление и осудить политику отрицания геноцида», — сказал Бибилов.
Спикер отметил, что «если мировые державы руководствуются конъюнктурными интересами в этом вопросе, в Южной Осетии историческую правду под сомнение не ставят, поэтому руководствуясь принципом исторической справедливости и сохранения исторической памяти, важно признать факт зверств в Османской империи, массовые убийства армян».
Бибилов рассказал, что вопрос о признании Южной Осетией Геноцида армян возник не сегодня, однако именно сейчас приобрел новое значение.
«Учитывая факт последнего инцидента со сбитым российским самолетом и оценивая его, как осуществленный акт агрессии против нашего главного стратегического союзника — России, считаю, что единственно адекватным ответом зарвавшейся Турции, наравне с комплексом других ответных шагов, будет признание геноцида армян. Подобный ход с нашей стороны соответствует избранному нами стратегическому пути развития, который вне России мы для себя не представляем», — подчеркнул председатель парламента.
Он также отметил, что Южной Осетии не нужно опасаться ухудшения отношений с Турцией, так, как таковых отношений практически нет. То же самое касается, по мнению спикера, Азербайджана, не являющегося партнером РЮО.
«Турция способствует пропаганде, которая обеспечивает радикализацию граждан Грузии или граждан РФ на Северном Кавказе, и потом Турция способствует переводу этих людей на свою территорию, а затем — из Турции в Сирию. Турция также поддерживает планы Грузии вступить в НАТО и Евросоюз. Грузия для Турции всегда была очень важной страной. Турция никогда не осуждала агрессию Грузии против Южной Осетии, а упорно поддерживала «территориальную целостность и суверенитет Грузии», отказываясь признавать новые политические реалии сложившиеся в регионе», — напомнил Бибилов.
25 ноября депутаты фракции «Справедливая Россия» в Государственной Думе РФ Сергей Миронов и Николай Левичев внесли в ГД РФ проект федерального закона № 938567-6 «О внесении изменений в Уголовный кодекс Российской Федерации и в статью 151 Уголовно-процессуального кодекса Российской Федерации».