1 Դեկտեմբեր 2015 - 07:20 AMT
Ավարտելով 6-օրյա շրջագայությունն Աֆրիկայում` Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը հայտնել է, որ եկող տարի մտադիր է այցելել Հայաստան և Մեքսիկա:
Խոսելով Հայաստան այցելության մասին` Ֆրանցիսկոսը նշել է, որ խոստացել է դա երեք պատրիարքին: «Նման խոստում կա, սակայն չգիտեմ, հնարավոր կլինի դա իրագործել»,-ասել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ես ծեր եմ, իսկ ուղևորությունները դժվար են»,-ասել է կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդը լրագրողներին, գրել է Reuters-ը: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միջեկեղեցական հարաբերությունների բաժնի տնօրեն եպիսկոպոս Հովակիմ Մանուկյանն ավելի վաղ հայտարարել էլ, որ Հռոմի պապը Հայաստան կժամանի 2016-ին, այցը հաստատված է և այդ մասին կլինի պաշտոնական հայտարարություն:
2013-ի մայիսին հայ կաթոլիկների առաջնորդ Ներսես Պեդրոս XIX-ի հետ հանդիպմանը Ֆրանցիսկոսը հայտարարել էր, որ կցանկանար Հայաստան այցելել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ և մասնակցել ոգեկոչման արարողությանը: Այցը չստացվեց, սակայն Հռոմի պապը պատարագ մատուցեց Վատիկանում` Հայոց ցեղասպանությունն անվանելով 20-րդ դարի երեք սարսափելի աղետներից մեկը:

По завершению шестидневного турне по Африке папа Франциск сообщил, что в следующем году надеется посетить Армению и Мексику.
Говоря о посещении Армении, Франциск отметил, что обещал это трем патриархам. «Обещание существует, но не знаю, можно ли будет это осуществить, — сказал он, пише РИА Новости.
«Я стар, а эти путешествия трудны», – отметил глава католической церкви в беседе с журналистами, пишет Reuters.
Председатель отдела межцерковных отношений Армянской Апостольской Церкви, правящий архиерей Артикской Епархии епископ Оваким Манукян зааявлял ранее, что Папа Франциск прибудет в Армению в 2016 году, визит подтвержден и в соответствующие сроки об этом будет официально заявлено.
В мае 2013 года, в ходе встречи с главой армянских католиков Нерсесом Бедросом XIX, Франциск заявил, что хотел бы посетить Армению в год столетия Геноцида армян и участвовать в мероприятиях, посвященных этой дате. Визит не сложился, однако Франциск отслужил историческую литургию памяти жертв, в ходе которой назвал уничтожение армян геноцидом и одним из трех страшнейших бед двадцатого века.