ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյաանը դեկտեմբերի 30-ին Փարիզում մասնակցել է Միավորված ազգերի կազմակերպության «Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի կողմ պետությունների 21-րդ համաժողովին, որի նախագահությունն ստանձնել է Ֆրանսիան:
Համաշխարհային այդ համաժողովին մասնակցել են 150 պետության և կառավարության ղեկավարներ, հազարավոր պատվիրակներ: Բարձր մակարդակի փարիզյան համաժողովի պատվիրակությունները մինչ օրակարգին անցնելը մեկ րոպե լռությամբ հարգել են նոյեմբերի 13-ին Փարիզում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողությունների զոհերի հիշատակը: Այդ ողբերգական իրադարձություններից հետո աշխարհի բազմաթիվ երկրների և կառավարությունների ղեկավարների ներկայությունը փարիզյան համաժողովին, կազմակերպիչների համոզմամբ, ապացուցում է, որ քաղաքակրթությունը և համերաշխությունը համայն մարդկությանը նետված մարտահրավերները դիմակայելու հարցում` բարբարոսությունից ուժեղ են:
Համաժողովի բացման իրենց խոսքում Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, համաժողովը նախագահող Ֆրանսիայի արտգործնախարար Լորան Ֆաբիուսը, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունը, Միացյալ Թագավորության արքայազն Չարլզը և հետագայում այլ ելույթ ունեցողներն ընդգծել են կլիմայի փոփոխության մասին 21-րդ համաժողովի կարևորությունը Երկիր մոլորակի և ամբողջ մարդկության ապագայի համար, նշելով, որ այսօր աշխարհի բոլոր ծայրերից մարդկանց հայացքներն ուղղված են դեպի Փարիզ, որտեղից ակնկալում են մարդկությանը մտահոգող լրջագույն մարտահրավերի` կլիմայի կործանարար փոփոխության վերաբերյալ քննարկումների արդյունքում առանց հապաղելու բեկումնային որոշման կայացում: Բանախոսները համակարծիք են եղել, որ դեկտեմբերի 11-ին համաժողովի ամփոփիչ համաձայնագիրը միայն բարի մտադրությունների արձանագրություն չպետք է լինի. երկրների ղեկավարներն իրենց ելույթներով քաղաքական հստակ և ուժեղ ազդակներ պետք է հաղորդեն, որպեսզի երկրի վրա մարդկության անվտանգ ապագան այլընտրանք չունենա:
ՀՀ նախագահը համաժողովում ունեցած իր ելույում կլիմայի փոփոխությունը գլոբալ մարտահրավեր համարելով` ընդգծել է, որ այն հավասարապես սպառնում է բոլոր պետություններին՝ անկախ նրանց չափից և զարգացման աստիճանից: Չնայած Հայաստանի մասնաբաժինը համամոլորակային արտանետումներում մեծ չէ և չի գերազանցում երկու հարյուրերորդական տոկոսային միավորը, այդուհանդերձ, ըստ Սարգսյանի, Հայաստանը կարևորում է այս հարցում բոլոր երկրների ջանքերը համատեղելու անհրաժեշտությունը և որպես զարգացող երկիր՝ հանձնառություն է ստանձնել իր ներդրումն ունենալ համամոլորակային ջանքերում:
«Հայաստանի ազգային դիրքորոշումը արտահայտված է մեր կառավարության կողմից հաստատված «Ազգային մակարդակով սահմանված նախատեսվող գործողություններ» փաստաթղթում, որի հիմքում ընկած են հետևյալ սկզբունքները.
Առաջին. ջերմոցային գազերի գլոբալ արտանետումները պետք է սահմանափակել այնպիսի մակարդակում, որ մթնոլորտի գլոբալ ջերմաստիճանի բարձրացումը չգերազանցի երկու աստիճանը:
Երկրորդ. պետք է որդեգրել «ընդհանուր, սակայն տարբերակված մոտեցում»՝ հաշվի առնելով կլիմայի փոփոխության մեջ երկրների ներկա ու պատմականորեն տարբեր պատասխանատվությունը: Երրորդ. ջերմոցային գազերի արտանետումների սահմանափակման բեռի բաշխումը պետք է իրականացնել՝ հաշվի առնելով կլիմայական ռեսուրսներից օգտվելու ներկա ու ապագա սերունդների իրավունքները: Եվ վերջապես՝ չորրորդ. անել այնպես, որ մեր գործողությունները չհանգեցնեն զարգացող երկրների սոցիալ-տնտեսական հետընթացի»,-ասել է նախագահը:
Սարգսյանը շեշտել է, որ Հայաստանը պատրաստ է ստանձնել ջերմոցային գազերի արտանետումների աճի սահմանափակման քանակական հանձնառություն:
Ամփոփելով ելույթը՝ նախագահն ընդգծել է, որ կլիմայի փոփոխության մարտահրավերը, ինչպես նաև վերջին շրջանում բոլորին անհանգստացնող արդի համաշխարհային սպառնալիքները չեն ճանաչում ո՛չ ազգային սահմաններ, ո՛չ միջազգային իրավունք, ո՛չ քաղաքակրթության նորմեր: Նախագահի համոզմամբ, այսօրվա փոխկապակցված և գլոբալացված աշխարհում մեկ երկրի առջև ծառացած մարտահրավերը հավաքական առումով բոլորի մարտահրավերն է: Հետևաբար` լուծումները պետք է լինեն համապարփակ, համաձայնեցված և համադրված:
ՀՀ նախագահը անհրաժեշտ է համարել վերաիմաստավորել համաշխարհային համակեցության հիմքերը՝ կատարելագործելով եղած գործիքակազմը: Կլիմայի փոփոխության մարտահրավերներին համատեղ արձագանքը, հաջողության դեպքում, ըստ Սարգսյանի, կարող է դառնալ նոր տեսակի համատեղ ջանքի նախադեպը:

Президент Армении Серж Саргсян в Париже принял участие в 21-м форуме стран-участниц рамочной конвенции ООН «Об изменениях климата». Председательство в ней приняла Франция. В международном форуме приняли участие главы 150 стан и правительств, тысячи активистов.
Делегации, участвующие в беспрецедентном по участию форуме на высшем уровне, почтили минутой молчания память жертв терактов 13 ноября.
Форум открылся выступлениями президента Франции Франсуа Оланда, главы МИД Франции Лорана Фабиуса, генерального секретаря ООН Пан Ги Муна, принца Великобритании Чарльза. Выступающие подчеркнули важность форума с точки зрения будущего Земли и всего человечества. Они сошлись во мнении о том, что соглашение по итогам форума, которое будет принято 11 декабря, не должно ограничиться проявлением доброй воли.
В начале своего выступления на форуме президент Армении Серж Саргсян поблагодарил президента Франции Франсуа Олланда за прекрасную организацию мероприятия, несмотря на постигший несколько дней назад Францию и все цивилизованное сообщество теракт.
Назвав изменения климата глобальным вызовом, Серж Саргсян подчеркнул, что это является равной угрозой для всех государств, независимо от их величины и развитости. Несмотря на то, что доля Армении в глобальных выбросах невелика, тем не менее, по словам Сержа Саргсяна, Армения придает важное значение совмещению усилий всех стран, и готова внести вклад.
Президент напомнил, что национальная позиция Армении отражена в принятом правительством документе «Планируемые действия на национальном уровне», в основе которого лежат принципы сокращения выбросов парниковых газов, разработки общего, но разнообразного подхода с учетом исторического участия стран в климатических изменениях, распределение груза выбросов парниковых газов с четом права нынешних и будущих поколений на пользование климатическими ресурсами, сделать так, чтобы действия стран не привели к социально-экономическому регрессу развивающихся стран.
Подводя итоги выступления, Серж Саргсян подчеркнул, что вызовы, связанные с изменениями климата, а также беспокоящие всех в последнее время мировые вызовы, не признают границы, международное право, нормы цивилизации.
Совместное реагирование на вызовы, связанные с изменениями климата, могут стать новым прецедентом совместных усилий, отметил Серж Саргсян, сообщает Armenia Today.
Рамочная конвенция ООН об изменении климата, РКИК — соглашение, подписанное более чем 180 странами мира, все страны бывшего СССР и все промышленно развитые страны, об общих принципах действия стран по проблеме изменения климата. Конвенция была торжественно принята на «Саммите Земли» в Рио-де-Жанейро в 1992 году и вступила в силу 21 марта 1994 года (Россия ратифицировала РКИК в 1994).