ՀՀ Մշակույթի նախարարության և Մեքսիկայում ՀՀ դեսպանության գործակցության շնորհիվ Հայաստանը 2015-ին առաջին անգամ մասնակցում է նոյեմբերի 28-ից դեկտեմբերի 6-ը տեղի ունեցող Գվադալախարայի գրքի միջազգային փառատոնին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Հայկական տաղավարը ներկայացված է մոտ 180 անուն (ավելի քան 2.000 կտոր) գրքերով, որոնք տպագրվել են ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև իսպանախոս հայկական համայնքներում՝ Արգենտինայում, Ուրուգվայում, Իսպանիայում, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի համայնքներում:
Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյակի տարելիցին նվիրված հայկական տաղավարը մեքսիկացի ընթերցողներին, հանրային և համալսարանական գրադարաններին ներկայացրել է Ցեղասպանության թեմայով բազմաթիվ աշխատություններ, այդ թվում՝ Մեքսիկայում գործող «ԱԲԳ» hրատակչության կողմից լույս ընծայված Մարտիրոս Չիտչյանի «Մահվան եզրին» հուշերը (իսպաներեն լեզվով) և Մեքսիկայի հեղինակավոր վերլուծական կենտրոնի՝ CIDE-ի կողմից հրապարակված «Հայաստան՝ մի պատմություն» ժողովածուն:
Գվադալախարայի գրքի միջազգային փառատոնը, որն անց է կացվում 1987-ից համարվում է Լատինական Ամերիկայի խոշորագույն և աշխարհի մեծությամբ երկրորդ գրքի ցուցահանդես-փառատոնը:
Կազմակերպիչների գնաhատմամբ՝ փառատոնի այցելուների թիվն 2015-ին գերազանցելու է 800.000-ը, իսկ մասնակից երկրների թիվն արդեն գերազանցել է 60-ը:

1 Декабрь 2015 - 14:03 AMT
Благодаря сотрудничеству Министерства культуры и посольства Армении в Мексике, Армения в этом году в первый раз приняла участие в международном книжном фестивале Гвадалахара, который проходит с 28 ноября по 6 декабря.
Армянский павильон представлен около 180 наименованиями (более 2000 штук) книг, которые были изданы не только в Армении, но и в испаноговорящих общинах в Аргентине, Уругвае, а также в общинах США и Франции.
Павильон, посвященный 100-летию Геноцида армян, представил гостям многочисленные работы на эту тему, в том числе изданные со стороны мексиканского издания «ABC» мемуары Мартироса Читчяна «На грани смерти» на испанском языке и сборник «Армения-одна история», изданный со стороны ведущего аналитического центра CIDE, передает Armenia Today.
Международный книжный фестиваль Гвадалахара, который проводится с 1987 года, считается второй по счету крупнейшей выставкой-фестивалем на территории Латинской Америки. По оценке организаторов, число гостей фестиваля в этом году превышает 800 000, а число стран-участниц достигает 60.