2 Դեկտեմբեր 2015 - 07:02 AMT
Նալբանդյան. Հայկական զորախումբը 2016-ին կշարունակի մասնակցությունը Աֆղանստանում խաղաղապահ առաքելությանը
Դեկտեմբերի 1-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Բրյուսելում՝ ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում ներկա գտնվեց և ելույթ ունեցավ Աֆղանստանում անվտանգության ապահովման «Վճռական աջակցություն» առաքելության մասնակից երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպմանը:
Աֆղանստանում տիրող իրավիճակին և միջազգային հանրության անելիքներին նվիրված հանդիպմանը մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի անդամ և «Վճռական աջակցություն» առաքելության մասնակից շուրջ չորս տասնյակ երկրների ԱԳ նախարարներ:
Իր խոսքում նախարար Նալբանդյանը վերահաստատեց Հայաստանի հանձնառությունը՝ շարունակելու օժանդակությունը Աֆղանստանում անվտանգության և ներազգային համերաշխության հաստատման ուղղությամբ գործադրվող միջազգային հավաքական ջանքերին:
«Վճռական աջակցություն» առաքելության մեկնարկից գրեթե մեկ տարի անց իրավիճակը շարունակում է մնալ փխրուն, պահպանվում են մարտահրավերները, իսկ կարողությունների բացը դեռ պետք է լրացնել: Աֆղանստանի ժողովուրդը շարունակում է զգալ մեր աջակցության կարիքը:
Աֆղանստանի կայունության համար շարունակական միջազգային աջակցությունը կարևոր է մի շարք պատճառներով, առաջին հերթին՝ իր ժողովրդի համար: Մենք համոզված ենք, որ դա նաև կարևոր փորձաքար է միջազգային կարողությունների տեսանկյունից՝ մարտահրավերները պատշաճ կերպով դիմագրավելու և լուծումներ գտնելու այն իրավիճակների համար, որոնք ունեն համընդհանուր նշանակություն: Հետևաբար, մեր առաքելության իրականացումը կհանդիսանա միասնական վճռականության և հաստատակամության լուրջ ազդակ՝ հանձնառություններ ստանձնելու և փորձելու լուծումներ գտնել անգամ ամենաբարդ խնդիրների համար:
Անվտանգության սպառնալիքները ոչ միայն Աֆղանստանում, այլև անգամ այնպիսի վայրերում, որոնք մենք չէինք էլ կարող նախկինում պատկերացնել, բացահայտ ցույց է տալիս, որ մեր առաքելությունը չի սահմանափակվում միայն որոշակի աշխարհագրական տարածաշրջանով կամ իրավիճակով, այլ խոսքը գնում է գլոբալ մարտահրավերի մասին, որը պահանջում է միասնական համաձայնեցված արձագանք:
Այս ըմբռնումով էր, որ ավելի քան մեկ տասնամյակ առաջ Հայաստանն սկսեց իր մասնակցությունը խաղաղապահ առաքելություններում՝ սկսելով Կոսովոյից և ապա շարունակելով Իրաքում, Աֆղանստանում, Լիբանանում, Մալիում:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ խաղաղապահ առաքելությունների հարցերով օգնականը վերջերս հայտարարեց, որ «Հայաստանի աջակցությունը կարևոր է ոչ միայն իր ներդրման, այլև հայոց պատմության և նրա ընթացքում հաղթահարված մարտահրավերների տեսանկյունից»: Հիրավի, պատմությունը մեզ սովորեցնում է, որ մեկի անվտանգությունն, ըստ էության, կապակցված է մյուսների հետ: Եվ նույնիսկ մեր սահմաններին առկա լարվածությունը երբեք չթուլացրեց վճռականությունը՝ մեր ներդրումը բերելու աշխարհում խաղաղության ամրապնդման գործում:
Հայկական զորախումբը 2016թ. ընթացքում ներկայիս մակարդակով կշարունակի իր միջազգային հանձնառությունը «Վճռական աջակցություն» առաքելության շրջանակներում: Մենք պատրաստ ենք մասնակցել ապագա «Տևական գործընկերություն» առաքելության մեջ, երբ այն կփոխարինի «Վճռական աջակցություն» առաքելությանը: Մենք նաև կշարունակենք մեր աջակցությունը Աֆղանստանում ներքին ընդգրկուն խաղաղության ապահովման գործընթացին, բարիդրացիական հարաբերությունների խթանմանը, ինչպես նաև՝ տարածաշրջանային համագործակցությանը:
Մենք համոզված ենք, որ ի վերջո միասին հաջողություն կարձանագրենք՝ Աֆղանստանում խաղաղության, և կայունության հաստատման գործում՝ ի շահ Աֆղանստանի ժողովրդի, տարածաշրջանի և դրանից դուրս», – ասաց նախարար Նալբանդյանը։
Հայ խաղաղապահները 2004 թվականից ընդգրկված են միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում: 2014-ի նոյեմբերին Լիբանան մեկնեց հայ խաղաղապահների 32 հոգանոց ստորաբաժանումը: Հայկական խաղաղապահ ստորաբաժանումն իտալական զորախմբի կազմում մասնակցում է ՄԱԿ-ի հովանու ներքո իրականացվող «Լիբանանում Միացյալ Ազգերի Կազմակերպության ժամանակավոր ուժեր» (ՅՈՒՆԻՖԻԼ) առաքելությանը և իրականացնում է ՄԱԿ-ի զինավանի անվտանգության ապահովում: Աֆղանստանից և Լիբանանից բացի հայ խաղաղապահներն առաքելություն են կատարում նաև Կոսովոյում:Նախկինում հայ խաղաղապահներն առաքելություն են կատարել նաև Իրաքում:

Постоянная международная помощь для стабильности Афганистана важна по ряду причин, в первую очередь для народа этой страны. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в штаб-квартире НАТО в Брюсселе. 1 декабря он вступил на встрече министров иностранных дел стран-участниц миссии «Решительное содействие» по обеспечению безопасности Афганистана.
Во встрече, посвященной ситуации в Афганистане и задачам международного сообщества, участвовали члены стран НАТО и миссии «Решительное содействие».
Министр подтвердил приверженность Армении продолжить поддержку усилиям международного сообщества по установлению безопасности и национального согласия в Афганистане.
«Почти год спустя после начала миссии «Решительное содействие» обстановка остается шаткой. Народ Афганистана продолжает чувствовать потребность в нашей помощи. Постоянное содействие для стабильности Афганистана важно по ряду причин, в первую очередь, для его народа. Мы уверены, что это и важный пробный камень с точки зрения международных сил, решающих задачи всеобщей важности. Следовательно, реализация нашей миссии станет серьезным стимулом международной решимости в самых сложных задачах.
Угрозы безопасности не только в Афганистане, но и в других местах, беспокоиться о которых мы раньше и не думали, открыто показывают, что наша миссия не ограничивается только отдельным географическим регионом или ситуацией, но речь идtт о глобальных задачах, требующих единой реакции.
Именно с этим пониманием Армения более десяти лет назад начала участие в миротворческих миссиях: вначале в Косово, затем – в Ираке, Афганистане, Ливане, Мали.
Помощник генерального секретаря ООН по вопросам миротворческих миссий недавно заявил, что содействие Армении «важно не только из-за ее вклада, но и с точки зрения армянской истории и задач, преодоленных на ее протяжении». Воистину, история учит нас, что безопасность одного, по сути, связана с остальными. И даже напряженность на наших границах никогда не ослабляла нашей решимости вносить вклад в укрепление мира во всем мире.
Армянский гарнизон в течение 2016 года продолжит международную миссию в рамках «Решительной поддержки». Мы готовы участвовать в будущей миссии «Длительное партнерство», когда она заменит миссию «Решительная поддержка».
Мы продолжим поддержку процессу обеспечения внутреннего всеобъемлющего мира в Афганистане, содействия добрососедских отношений, а также региональному сотрудничеству.
Мы уверены, что, в конце концов, вместе добьемся успеха в установлении мира и стабильности в Афганистане, на благо народа Афганистана, региона и территорий за его пределами», – заявил Налбандян, передает Armenia Today.
28 сентября президент Армении Серж Саргсян, выступая в Нью-Йорке на саммите, посвященном миротворчеству ООН, заявил, что несмотря на колоссальные усилия международного сообщества, направленные на предотвращение вооруженных конфликтов и их мирное урегулирование, миротворчество и безопасность продолжают оставаться хрупкими и уязвимыми.
«С радостью отмечаю, что, несмотря на имеющуюся на наших границах напряженность, вовлеченность Армении в сферу международного миротворчества постепенно расширяется как в плане географии, так и в количественном и качественном смысле. Армения сегодня уже является активным инвестором в международный мир и безопасность, накопив ощутимый опыт в течение прошедшего десятилетия», – сказал Серж Саргсян.
Президент напомнил, что с 2004 года армянские миротворцы начали нести службу в Косово, а в дальнейшем – также в Ираке, с 2010 года участвует в международных силах по поддержанию безопасности в Афганистане. «В прошлом году Армения расширила нашу вовлеченность в миротворческих миссиях. Сейчас мы страна присутствует в дислоцированной в Ливане миссии ООН ЮНИФИЛ. В июле этого года началось участие Армении в действующей в Мали миротворческой миссии МИНУСМА.