Նոյեմբերի 26-ին Իտալիայի Լ’Աքվիլայի քաղաքային խորհուրդը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը:
Իտալիայում Հայաստանի դեսպանությանը և Իտալիայում հայերի միությանն ուղղված նամակներում Լ’Աքվիլայի քաղաքապետ Մասսիմո Չիալենտեն տեղեկացրել է, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Լ’Աքվիլայի քաղաքային խորհուրդը ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը և իր համերաշխությունը հայտնում հայ ժողովրդին՝ ի հաստատումն պատմական ճշմարտության և մարդու իրավունքների պաշտպանության, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
2015-ի հոկտեմբերի 27-ին Իտալիայի Աբրուցո նահանգը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Նահանգային խորհրդի կողմից միաձայն ընդունված բանաձևում համերաշխություն է հայտնվում հայ ժողովրդին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ և պատմական ճշմարտության ճանաչման ու մարդու իրավուքների պաշտպանության համար նրա պայքարին:
Աբրուցոյի նահանգային խորհուրդը Իտալիայի տեղական ինքնակառավարման մարմինների մակարդակով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած 99-րդ խորհուրդն է: 2015-ի հոկտեմբերի 13-ին հայտնի է դարձել, որ Իտալիայի Մարկեի նահանգային խորհուրդը միաձայն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Բանաձևը զորակցություն է հայտնում հայ ժողովրդին Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
Իտալիայի Պիեմոնտե նահանգի Իվրեայի քաղաքային խորհուրդը միաձայն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 2015-ի հոկտեմբերի 12-ին կայացած նիստում: 2015-ի հոկտեմբերի 22-ին Իտալիայի Ռավենա քաղաքը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը:
2012-ին Իտալիայի հարավում գտնվող Բարի քաղաքի իշխանությունները ճանաչել և դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը:

26 ноября городской совет итальянского города Л'Акуила признал Геноцид армян.
В адресованном посольству Армении в Италии и Союзу армян Италии письме мэр Л'Акуилы Массимо Чиалленте сообщил, что в связи со 100-летней годовщиной Геноцида армян городской совет Л'Акуилы признает Геноцид армян и выражает свое содействие армянскому народу во имя признания исторических фактов и защиты прав человека, сообщает пресс-служба МИД РА.
27 октября Геноцид армян признала итальянская провинция Абруццо. Совет провинции в принятой единогласно резолюции выражает солидарность с армянским народом в связи со 100-летием Геноцида армян, признанием исторической справедливости и борьбе в защите прав человека.
До того сообщалось, что Геноцид армян признал итальянский город Равенна.
В принятой городским советом Равенны резолюции отмечается, что с учетом заявления союза армян Италии, а также принимая во внимание то, что трагедия армянского народа была признана Геноцидом подкомитетом по правам человека ООН, Европарламентом, Палатой депутатов Италии и Папой Римским Франциском (упомянувшем о Геноциде в ходе поминальной службы, посвященной 100-летию Геноцида армян, 12 апреля 2015), городской совет Равенны признает Геноцид армян и выражает солидарность армянскому народу в связи с 100-летней годовщиной трагедии.
Городской совет также выразил свое содействие армянскому народу и усилиям по защите его прав. В качестве почетных гостей в заседании совета приняли участие армянский писатель и режиссер Вазген Берберян и представители Национальной ассоциации итальянских партизан Ивреи.
Парламент Тосканы данной резолюцией выразил свою поддержку армянскому народу.В резолюции отмечалось, что она должна быть направлена в секретариат совета армянской общины в Риме для ее дальнейшей передачи в Музей Геноцида армян.