4 Դեկտեմբեր 2015 - 07:31 AMT
Դեկտեմբերի 4-ին՝ ժամը 04:30-ի սահմաններում, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան (Թալիշ) ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման հերթական փորձը: ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշել են ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը և կորուստներ պատճառելով` հետ շպրտել իրենց ելման դիրքերը: Ծավալված մարտերի ընթացքում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1995-ին ծնված Էրիկ Էդիկի Գրիգորյանը:
Դեկտեմբերի 3-ին և լույս 4-ի գիշերը հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 80 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 (197 արկ), 82 (43 արկ) միլիմետրանոց ականանետերից, ՀԱՆ-17 (14 արկ), ՌԳՊ-7 (1 արկ) նռնականետերից ու TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանքից (4 արկ), հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 650 կրակոց:
Այս պահի դրությամբ հակառակորդը շարունակում է տարբեր տրամաչափի ականանետային և հրթիռային զինատեսակներից խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը պատժիչ գործողություններ են ձեռնարկում` հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար:
Դիվերսիոն վերջին փորձը հակառակորդը ձեռնարկել էր հոկտեմբերի 10-ի գիշերը, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան հատվածում (Թալիշի ուղղությամբ): ՊԲ դիրքապահ ուժերը դիմել էին կանխարգելիչ գործողությունների և, հակառակորդին հասցնելով կորուստներ, հետ շպրտել ելման դիրքերը: Ծավալված մարտերի ընթացքում հայկական կողմը կորուստներ չէր կրել:

4 Декабрь 2015 - 08:13 AMT
Азербайджанцы предприняли очередную попытку диверсии: Продвижение диверсантов пресечено, погиб армянский военнослужащий
Сегодня, 4 декабря, около 04:30 по местному времени, в северо-восточном направлении (Талыш) линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил ВС Азербайджана предприняли очередную попытку разведывательно-диверсионного проникновения. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Нагорно-Карабахской Республики.
Согласно информации, передовые подразделения Армии обороны НКР своевременно пресекли попытки продвижения азербайджанской диверсионной группы, противник отступил на исходные позиции, неся потери.
К сожалению, в ходе развязавшихся боев смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий АО НКР Эрик Григорян, 1995 года рождения.
Для выяснения подробностей инцидента ведется следствие, передает Panorama.am.
Помимо разведывательно-диверсионного действия, накануне, 3 декабря, и в ночь на 4 декабря на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил было зафиксировано около 80 случаев нарушения режима перемирия со стороны ВС Азербайджана.
За указанный период передовые подразделения азербайджанских сил из стрелкового оружия различного калибра, а также и 60-и (197 снарядов) и 82-миллиметровых (43 снаряда) минометов, гранатометов типа РПГ-7 (1 снаряд), АГС-17 (14 снарядов), ракетно-артиллерийской установки типа TR-107 турецкого производства (4 снаряда) произвели в направлении армянских позиций свыше 650 выстрелов.
Отмечается также, что на данный момент противник продолжает нарушать режим перемирия, используя минометное и ракетное вооружение. Передовыми подразделениями Армии обороны НКР предпринимаются карательные меры для подавления наступательных действий противника.