Դեկտեմբերի 5-ի առավոտյան ադրբեջանական լրատվամիջոցներում տարածվեց հերթական ապատեղեկատվությունն այն մասին, թե ադրբեջանական կողմը հրետակոծել է հայկական դիրքերն ու հասցրել լուրջ վնասներ: Ըստ այդ հրապարակումների՝ հրետակոծության ժամանակ իբրև թե զոհվել է ՊԲ գնդապետ Ջալալ Հարությունյանը:
ՊԲ մամուլի քարտուղար Սենոր Հասրաթյանը հերքել է այս տեղեկությունները:
«Հերթական ապատեղեկատվությունն է: Նրանց, ովքեր այդքան ուզում են սպանել Ջալալ Հարությունյանին, խորհուրդ կտամ այսօր՝ երեկոյան, միացնել Արցախի հեռուստատեսությունը. գնդապետն ուղիղ եթերով խոսելու է», – ասել է Հասրաթյանը, մեջբերում է Aysor.am-ը:
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, նոյեմբերի 29-ից դեկտեմբերի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 600 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 120մմ-ոց հրանոթներից, 60, 82 միլիմետրանոց ականանետերից, ՌՊԳ-7, ՀԱՆ-17 և «Մուխա» տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 6000 կրակոց: Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը կիրառել է նաև TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանք:
ԼՂՀ ՊՆ-ը նաև տեղեկացնում է, որ բացի հրադադարի ռեժիմի վերոնշված խախտումներից, շաբաթվա ընթացքում հակառակորդը ձեռնարկել է մի շարք հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձեր, որոնք ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված գործողություններիարդյունքում կանխվել են: Հակառակորդը, կորուստներ կրելով, հետ է շպրտվել իր ելմանդիրքերը:
«Հատկանշական է, որ ադրբեջանական քարոզչությունը, փորձելով պարտակել սեփական զինուժում առկա կորուստներն ու իրենց բարոյալքված զինուժի մարտական ոգին բարձրացնելու համար, տարածել է «իրենց հաղթական գործողությունների» մասին տեսագրություն՝ չմոռանալով նշել, որ այդ հրենատային հարվածների հետևանքով պաշտպանության բանակում կան բազմաթիվ զոհեր՝ մասնավորապես հիշատակելով բանակի լեռնահրաձգային դիվիզիայի հրամանատարի տեղակալ, գնդապետ Ջալալ Հարությունյանի անունը», – ասվում է ՊՆ հաղորդագորւթյունում:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես հայտարարում է տվյալ հրապարակման՝ իրականության հետ ոչ մի կապ չունենալու մասին:
«Գնդապետ Ջալալ Հարությունյանն իր աշխատասենյակում է և հաջողությամբ կատարում է իր առջև դրված խնդիրները: Ուղղակի ադրբեջանական քարոզիչները դեռևս գտնվում են «Հազար ու մի գիշեր» հեքիաթի ազդեցության տակ և հերթական անգամ փորձում են ցանկալին ներկայացնել իրականության փոխարեն»:
Ավելի ուշ, կներկայացվի գնդապետ Ջալալ Հարությունյանի մեկնաբանությունը իր շուրջ տարածված ապատեղեկատվության և առաջնային գծում տիրող օպերատիվ իրավիճակի մասին:
ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը նույնպես անդրադարձել է Ադրբեջանի նշված ապատեղեկատվությանը ֆեյսբուկյան իր էջում:
«Հերթական անգամ ադրբեջանական քարոզչամեքենան կեղծ լուրեր է տարածել, որում նշում է հստակ անուններ: Այդ ամենը լիարժեք կեղծիք է, որին ԼՂՀ ՊԲ-ը մանրամասն կանդրադառնա: Սակայն դրված տեսանյությում նրանք փաստորեն խոստովանում են իրենց խախտումները, որի համար ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը դեռ պատասխանատվություն է կրելու, բոլոր ձևերով: Ինչպես արդեն նշել եմ այս ամենը արվում է նաև, ՀՀ-ում ընտրությունների ժամանակ, իրավիճակը ապակայունացնելու նպատակով», – գրել է նա:

5 Декабрь 2015 - 11:42 AMT
Азербайджанцы продолжают нарушать перемирие, «подкрепляя» провокации ложью о «жертвах» с армянской стороны
Азербайджанские СМИ 5 декабря распространили очередную дезинформацию об обстреле армянских позиций и нанесении крупного ущерба. Согласно публикациям, в результате обстрела якобы был убит полковник Армии обороны НКР Джалал Арутюнян.
Пресс-секретарь Минобороны Нагорного Карабаха Сенор Асратян опроверг эти сведения.
«Это очередная дезинформация. Советую тем, кто так желает убить Джалала Арутюняна, включить сегодня вечером Арцахское телевидение, где полковник будет выступать в прямом эфире», – заявил С.Асратян, сообщает Aysor.am.
Пресс-секретарь министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян на своей странице в Facebook также сообщил, что азербайджанские пропагандисты в очередной раз распространяют лживую информацию, в которой даже указывают конкретные имена.
«Это полноценная фальшивка. Однако распространенная видеозапись свидетельствует, что они фактически признают нарушения азербайджанской стороной режима перемирия. Военно-политическое руководство Азербайджана еще понесет за это ответственность всеми методами. Как я уже отметил, все это делается также, чтобы дестабилизировать ситуацию во время референдума в Армении», – отметил А.Ованнисян.
Между тем, как сообщает пресс-служба Минобороны НКР, в период с 29 ноября по 5 декабря на линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана азербайджанские подразделения нарушили режим прекращения огня около 600 раз. По армянским позициям было произведено более 6 000 выстрелов из стрелкового оружия различного калибра, в том числе 82-мм минометов, гранатометов АГС-17, РПГ-7 и гранатомета «Муха». Также противник применил реактивную ракетно-артиллерийскую установку TR-107.
Помимо этого, 4 декабря, около 04:30 по местному времени, в северо-восточном направлении (Талыш) линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил ВС Азербайджана предприняли очередную попытку разведывательно-диверсионного проникновения. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Нагорно-Карабахской Республики.
Согласно информации, передовые подразделения Армии обороны НКР своевременно пресекли попытки продвижения азербайджанской диверсионной группы, противник отступил на исходные позиции, неся потери.
В ходе развязавшихся боев смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий АО НКР Эрик Григорян, 1995 года рождения.