Ադրբեջանական և հայկական զորքերի շփման գծում վերջին սրացումն ու ծանր տեխնիկայի օգտագործումն անթույլատրելի է, հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի ծառայության ղեկավար Ջոն Քիրբին՝ հերթական ճեպազրույցի ընթացքում անդրադառնալով սահմանային վերջին միջադեպերին, հայտնում է Tert.am-ը:
Նա ցավակցություն է հայտնել դրանց հետևանքով զոհվածների կամ վիրավորվածների ընտանիքներին ու հիշեցրել, որ նման հարձակումները չեն համապատասխանում Ադրբեջանի ու Հայաստանի նախագահների ստանձնած հանձնառություններին՝ ԼՂ հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու հարցում։
«Կողմերին կոչ ենք անում պահպանել հրադադարի ռեժիմը»,- ասել է Քիրբին։
Նա նաև անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների առաջիկա հանդիպմանը։
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն այս ամիս հանդիպում կանցկացնեն Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հետ։ Կողմերին կոչ ենք անում միջոցներ ձեռնարկել՝ բռնությունից խուսափելու և բանակցությունների մթնոլորտը բարելավելու համար»,- ասել է նա։
Դեկտեբերի 6-ից իրադրությունը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում կտրուկ սրվել է: Դեկտեմբերի 9-ին հակառակորդն առաջին անգամ տանկի արկակոծման է ենթարկել ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակակայված մարտական դիրքերը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նշել էր, որ սահմանային լարվածությունը հասել է գագաթնակետին: «Մենք գործ ունենք մի հարևանի հետ, որը պարզ մարդկային լեզուն չի հասկանում, չեն հասկանում, որ բանակցային գործընթացը հաջողությունների մեջ վստահության մթնոլորտի ձևավորման ուղղությամբ համապատասխան մեխանիզմներ պետք է մշակենք»,- ասել է նա:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանական կողմից առաջին անգամ տանկից ՊԲ մարտական դիրքերի «արկակոծումն ահաբեկչություն է, ուրիշ որևէ կերպ դա որակել չի կարելի»:

Недавняя эскалация ситуации на линии соприкосновений азербайджанских и армянских войск и применение тяжелого вооружения являются неприемлемыми, заявил глава пресс-службы госдепартамента США Джон Кирби, коснувшись в ходе очередного брифинга последних инцидентов в зоне карабахского конфликта.
Он выразил соболезнования семьям погибших и раненых на границе в ходе последнего инцидента и напомнил, что последние нападения не соответствуют принятым президентами Армении и Азербайджана обязательствам в вопросе мирного урегулирования карабахского конфликта.
«Мы призываем стороны соблюдать режим прекращения огня», – сказал Кирби.
Он также затронул предстоящую встречу президентов Армении и Азербайджана.
«Сопредседатели Минской группы ОБСЕ проведут в этом месяце встречи с президентами Армении и Азербайджана. Призываем стороны предпринять меры во избежание насилия и улучшения переговорной атмосферы», – сказал он, передает Tert.am.
9 декабря и в ночь на 10 декабря ВС Азербайджана более 200 раз нарушили режим прекращения огня на линии соприкосновения с Армией обороны НКР.
Как сообщает пресс-служба Армии обороны, по армянским позициям произведено 39 выстрелов из 60-мм, 230 выстрелов из 82-мм, 37 выстрелов из 120-мм минометов. Из гранатометов АГС-17 и РПГ-7 сделано 40 и 4 выстрелов соответственно. Применялись также 107-мм РСЗО TR-107 (7 выстрелов).