12 Դեկտեմբեր 2015 - 06:58 AMT
Գերմանիան, որպես ԵԱՀԿ ապագա նախագահ հավաստիացրել է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին, որ լիովին սատարում է ղարաբաղյան խաղաղ կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացին: Այդ մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
Ըստ նրա, ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ նիստի շրջանակում, որը տեղի ունեցավ Բելգրադում դեկտմեբրի 3-4-ին, համանախագահները հանդիպել են Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամեդյարովի հետ` քննարկել են երկու երկրների նախագահների մոտալուտ հանդիպման վերջին մանրամասները:
«Մենք հավատում ենք, որ գրեթե 1 տարվա ընդմիջումից հետո, եկել է ժամանակը երկու նախագահաների հանդիպման և կարգավորմանն ուղղված հետագա քայլերի կառուցողական քննարկումների համար»,-ասել է Ուորլիքը, հայտնում է «Թրենդը»:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտնել էր, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը տեղի կունենա դեկտեմբերին: Հարցը քննարկվել է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հանդիպմանը, որի շրջանակում ձեռք է բերվել համաձայնությունը:
«Ըստ պայմանավորվածության, հանդիպման մասին համապատասխան հայտարարություն կարվի, չնայած, որ Ադրբեջանը մշտապես խախտում է պայմանավորվածությունները: Ի՞նչ է դա նրան տալիս: Մենք նման բաներով չենք զբաղվում: Հանդիպումը տեղի կունենա դեկտեմբերին»,-ասել էր նա:
Ավելի վաղ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի, Եվրոպայի հարցերով Ֆրանսիայի պետնախարար Հարլեմ Դեսիրի համատեղ հայտարարություն էին տարածել:
«Մենք աջակցում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում անցկացնելու գաղափարին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո: Վերջին շրջանում գրանցված սրացման ֆոնին մենք կողմերին կոչ ենք անում վերահաստատել հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն իրենց հանձնառությունն ու ցրել թյուրըմբռնումը, թե իրենք լուրջ չեն խաղաղության հասնելու բանակցություններում։ Կողմերը պետք է շարունակեն 2014 թվականին Սոչիի, Ուելսի ու Փարիզի գագաթաժողովների ընթացքում ձեռք բերված համաձայնության տարրերի շուրջ քննարկումները ու 2016 թվականին ակտիվացնեն երկխոսությունը՝ այդ առաջարկների հիման վրա»,-հայտարարել են կողմերը:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ այս տարի շփման գծում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին բռնության դեպքերի աճով պայմանավորված՝ ստատուս քվոն անկայուն է դարձել:
«Մենք հատկապես դատապարտում ենք նռնականետերի ու այլ ծանր տեխնիկայի կիրառումն ու ափսոսում ենք, որ դրանց օգտագործման հետևանքով տուժում է խաղաղ բնակչությունը: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, և անմեղ մարդկանց տառապանքն ու մահերը արդարացում չունեն: Մենք կողմերին խստագույնս կոչ ենք անում նվազեցնել լարվածությունն ու պաշտպանել մարդկանց կյանքը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ, որում նաև կոչ է արվում ընդունել ԵԱՀԿ-ի հետաքննչական մեխանիզմները:

Германия, как будущий председатель ОБСЕ, заверила сопредседателей Минской группы в полной поддержке переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта. Об этом заявил американский сопредседатель МГ ОБСЕ Джеймс Уорлик.
По его словам, в рамках СМИД ОБСЕ, прошедшего в Белграде 3-4 декабря, сопредседатели встретились с главами МИД Азербайджана и Армении Эльмаром Мамедъяровым и Эдвардом Налбандяном, обсудили финальные детали скорой встречи президентов двух стран.
«Мы верим, что настало время – после более чем годичного перерыва – для встречи президентов и конструктивного обсуждения дальнейших шагов по урегулированию», – сказал Уорлик, сообщает Тренд.
Ранее министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сообщил, что встреча президентов Армении и Азербайджана состоится в декабре. Вопрос был обсужден во время встречи с сопредседателями МГ ОБСЕ, в рамках которой было достигнуто соглашение.
«Согласно достигнутому соглашению между сторонами, о встрече будет сообщено соответствующим образом, несмотря на то, что Азербайджан постоянно нарушает договоренности. Что это им дает? Но мы подобными вещами не занимаемся и, согласно договоренности, заявление будет сделано тогда, когда договорились. Встреча состоится в декабре», – подчеркнул он.
До того, на заседании Совета министров стран-членов ОБСЕ в Белграде министр иностранных дел России Сергей Лавров, госсекретарь США Джон Керри и государственный министр Франции по вопросам Европы Харлем Десир выступили с совместным заявлением, в котором отметили, что остаются верны принципам посредничества в вопросе мирного урегулирования карабахского конфликта.
«Мы поддерживаем идею проведения встречи президента Азербайджана с президентом Армении Сержем Саргсяном, организованную сопредседателями Минской группы ОБСЕ. На фоне происходящего в последнее время обострения мы призываем стороны вновь продемонстрировать верность процессу мирного урегулирования конфликта и путем переговоров разрушить всякого рода несерьезные и неверные представления. Стороны должны в 2016 году продолжить интенсивный диалог по всестороннему урегулированию конфликта, который в 2014 году был проведен во время встреч в Сочи, Уэльсе и Париже», – говорится в заявлении.