Հանգստյան օրերին` դեկտեմբերի 12-ին և 13-ին, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 280 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 (33 արկ), 82 (53 արկ), 120 (10 արկ) միլիմետրանոց ականանետերից, ՀԱՆ-17 (26 արկ) և ՌՊԳ-7 (1 արկ) տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 3000 կրակոց:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը շարունակում են վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը՝ անհրաժեշտության դեպքում դիմելով պատժիչ գործողությունների, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Դեկտեմբերի 6-12-ն ընկած ժամանակահատվածում հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 1400 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60, 82 և 120 միլիմետրանոց ականանետերից, ՌՊԳ-7 ու ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 15000 կրակոց: Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը կիրառել է նաև TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային և ԶՈւ-23-2 տիպի զենիթային կայանքներ:
Դեկտեմբերի 8-ին, կրակի դադարեցման մասին համաձայնագրի ստորագրումից ի վեր առաջին անգամ, ադրբեջանական զինուժը տանկից արկակոծման է ենթարկել ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակայված մարտական հենակետերը:
Հաշվի առնելով ստեղծված իրադրությունը՝ ՊԲ առաջապահ զորամասերը պատժիչ գործողություններ են ձեռնարկել հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար և ոչնչացրել ադրբեջանական զինուժի՝ առաջնագծին մոտ տեղակայված ռազմական մի քանի կարևոր օբյեկտներ:

14 Декабрь 2015 - 08:04 AMT
В течение 12 и 13 декабря Азербайджан нарушил режим прекращения огня в зонне карабахского конфликта около 280 раз.
В ходе инцидента по армянским позициям произведено более 3000 выстрелов. В том числе, сделано по 33, 53 и 10 выстрелов из 60- 82- и 120-мм миномеров, 26 выстрелов из гранатомета АГС-17, 1 выстрел из РПГ-7, сообщает пресс-служба Армии обороны НКР.
В период с 6 по 12 декабря азербайджанские подразделения нарушили режим прекращения огня порядка 1400 раз.
За этот период передовые подразделения азербайджанских сил из стрелкового оружия различного калибра, а также из 60-и, 82-х и 120-миллиметровых минометов, гранатометов типа РПГ-7, АГС-17 произвели в направлении армянских позиций свыше 15 000 выстрелов. Кроме того, противник применил реактивную ракетно-артиллерийскую установку типа TR-107 турецкого производства и зенитную установку ЗУ-23-2.
Помимо этого, 8 декабря ВС Азербайджана впервые с установления режима прекращения огня подвергли позиции Армии обороны НКР танковому обстрелу. В ходе инцидентов погибли двое военнослужащих АО НКР, еще один получил ранение.
Учитывая сложившуюся ситуацию, передовые подразделения АО НКР предприняли карательные действия для подавления наступательной активности противника, уничтожив ряд расположенных у передовой важных военных объектов ВС Азербайджана.