Դեկտեմբերի 14-ին և լույս 15-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 150 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 (130 արկ), 82 (13 արկ) միլիմետրանոց ականանետերից, ՀԱՆ-17 (40 արկ) և ՌՊԳ-7 (6 արկ) տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 1700 կրակոց:
Հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում՝ պաշտպանության բանակը կորուստ չի ունեցել:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը առաջնագծում իրենց կամքն են թելադրում հակառակորդին և շարունակում վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Դեկտեմբերի 14-ի Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերթական անգամ ապատեղեկատվություն էր տարածել, թե իբր ոչնչացվել է հայերի կրակակետ, ինչի արդյունքում երեք հայ զինծառայող է զոհվել: ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը, այս անգամ որևէ մեկնաբանության չարժանացնելով ադրբեջանական քարոզիչների վառ երևակայության արգասիքը, ներկայացնում է ադրբեջանցի օգտատերի՝ նշված նյութին առնչվող կարծիքն առանց փոփոխության.
«Ի՞նչքան է այս սուտը հոգնեցրել: Տեսանյութում երևում է պայթեցված թաքստոց: Ես հարց ունեմ. ո՞րտեղից են վերցրել երեք զինվորի մասին թիվը: Մեր պաշտպանության նախարարությունը չի հասկանում, որ անհիմն հայտարարություններով խաթարում է ժողովրդի հավատը… Պետք է խոսել ՓԱՍՏԵՐՈՎ, ոչ թե ենթադրություններով (Bozqurd Sonuna Qədər Türk)»:
Դեկտեմբերի 12-ին և 13-ին, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 280 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 (33 արկ), 82 (53 արկ), 120 (10 արկ) միլիմետրանոց ականանետերից, ՀԱՆ-17 (26 արկ) և ՌՊԳ-7 (1 արկ) տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 3000 կրակոց:
Հաշվի առնելով ստեղծված իրադրությունը՝ ՊԲ առաջապահ զորամասերը պատժիչ գործողություններ են ձեռնարկել հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար և ոչնչացրել ադրբեջանական զինուժի՝ առաջնագծին մոտ տեղակայված ռազմական մի քանի կարևոր օբյեկտներ:

14 декабря и в ночь на 15 декабря на линии соприкосновения войск Арцаха и Азербайджана противник нарушил режима прекращения огня.
Как сообщили в пресс-службе Министерства обороны Арцаха, в направлении армянских позиций было произведено 1700 выстрелов из стрелкового оружия различного калибра, а также из минометов 60 мм (130 снарядов) и 82 мм (13 снарядов), гранатометов АГС-17 (40 снарядов) и РПГ-7 (6 снарядов).
В результате нарушения противником режима прекращения огня армия обороны не понесла потерь.
Передовые подразделения Армии обороны НКР продолжают уверенно вести боевое дежурство.
В Минобороны Арцаха категорически опровергли распространенную Минобороны Азербайджана информацию об уничтожении огневой точки армянской стороны и уничтожении троих армянских военнослужащих. В заявлении Минобороны Арцаха указывается, что «плодам бурной фантазии» Минобороны Азербайджана не верят и в самом Азербайджане. В качестве обоснования в Минобороны привели цитату одного из азербайджанских пользователей Сети.
В течение 12 и 13 декабря Азербайджан нарушил режим прекращения огня в зонне карабахского конфликта около 280 раз.
В ходе инцидента по армянским позициям произведено более 3000 выстрелов. В том числе, сделано по 33, 53 и 10 выстрелов из 60- 82- и 120-мм миномеров, 26 выстрелов из гранатомета АГС-17, 1 выстрел из РПГ-7, сообщает пресс-служба Армии обороны НКР.
В период с 6 по 12 декабря азербайджанские подразделения нарушили режим прекращения огня порядка 1400 раз.
За этот период передовые подразделения азербайджанских сил из стрелкового оружия различного калибра, а также из 60-и, 82-х и 120-миллиметровых минометов, гранатометов типа РПГ-7, АГС-17 произвели в направлении армянских позиций свыше 15 000 выстрелов. Кроме того, противник применил реактивную ракетно-артиллерийскую установку типа TR-107 турецкого производства и зенитную установку ЗУ-23-2.
Помимо этого, 8 декабря ВС Азербайджана впервые с установления режима прекращения огня подвергли позиции Армии обороны НКР танковому обстрелу. В ходе инцидентов погибли двое военнослужащих АО НКР, еще один получил ранение.
Учитывая сложившуюся ситуацию, передовые подразделения АО НКР предприняли карательные действия для подавления наступательной активности противника, уничтожив ряд расположенных у передовой важных военных объектов ВС Азербайджана.