15 Դեկտեմբեր 2015 - 10:04 AMT
Բելգիայի Մարդասիրական ժողովրդավարական կենտրոն (Centre démocrate humaniste; CDH) կուսակցության քաղաքական բյուրոն վերջնական որոշում է կայացրել իր շարքերից հեռացնել թուրքական ծագմամբ պատգամավոր Մահինուր Օզդեմիրին, որը հրաժարվել էր ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, տեղեկացնում է կուսակցության պաշտոնական կայքը:
Մահինուր Օզդեմիրին Ցեղասպանության ժխտման համար հեռացնելու որոշում էր ընդունվել դեռևս մայիսի 29-ին կուսակցության Էթիկայի հանձնաժողովի կողմից, սակայն ծագումով թուրք պատգամավորը բողոքարկել էր այդ որոշումը:
Մարդասիրական ժողովրդավարական կենտրոն կուսակցության առաջնորդ Բենուա Լյութժենը ողջունել է կուսակցությունից Մահինուր Օզդեմիրին հեռացնելու որոշումը՝ նշելով. «Քաղաքական հանձնառությունը պահանջում է հստակություն և լիակատար հավատարմություն մեր որդեգրած արժեքներին», գրում է Armeniangenocide100.org-ը:
Բելգիական «Մարդասիրական դեմոկրատական կենտրոն» կուսակցության նախագահ Բենուա Լյուտժենը մայիսին հայտարարել է, որ կուսակցությունում Հայոց ցեղասպանության փաստը ժխտողներ լինեն, անհապաղ կհեռացվեն:

Политическое бюро бельгийской партии «Демократический гуманистический центр» приняло окончательное постановление об исключении из своих рядов депутата турецкого происхождения Махинур Оздемир, отрицающую факт Геноцида армян в Османской империи.
Как пишет ArmenianGenocide100.org со ссылкой на сайт партии, лидер партии Бенуа Лютжен приветствовал решение об исключении Оздемир. «Политические обязательства требуют беспрекословно следовать объявленным нами ценностям», – сказал он.
Решение об исключении Оздемир было принято еще 29 мая партийной комиссией по вопросам Этики, однако Оздемир обжаловала его. Ранее председатель партии Бенуа Лютген заявлял, что отрицатели факта Геноцида армян будут тут же исключены из партии. Признание факта всех геноцидов – в том числе, Геноцида армян, является письменным обязательством, которое берут при вступлении в партию.