2015-ը Օսմանյան կայսրությունում ողբերգական իրադարձությունների 100-րդ տարելիցի տարին է: Այդ մասին Haqqin.az-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ խորհրդարանի ստորին պալատի փոխխոսնակ Նիկոլայ Լևիչևը, որը նաև Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի համահեղինակն է:
«Ցանկանում եմ մեջբերել Հռոմի պապի խոսքերը, նա հայտարարել է, որ Հայոց ցեղասպանությունը դարձավ XX դարի առաջին ցեղասպանությունը: Ամբողջ տարվա ընթացքում տեղի են ունեցել այդ ողբերգության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն ապրիլին այցելեցին Երևան և մասնակցեցին սգո միջոցառումներին: Նույն ամսում իմ գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակությունը մասնակցեց «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» միջազգային համաժողովին»,-ասել է ռուս պատգամավորը:
Նա հիշեցրել է, որ 2014-ի նոյեմբերին «Արդար Ռուսաստանը» միջազգային գիտաժողով էր հրավիրել, որի խորագիրն էր` «Ցեղասպանությունը ժողովրդների պատմական հիշողության մեջ և ժամանակակից տեղեկատվական պատերազմներում»: Բացի այդ, ապրիլի 15-ին Եվրախորհրդարանը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ բանաձև ընդունեց` հորդորելով Թուրքիային ճանաչել այդ ոճրագործությունը: «Ուստի 2015-ի տրամաբանական ավարտը կարելի է համարել 100-ամյա վաղեմության ողբերգության ժխտումը քրեականացնելու մասին մեր նախաձեռնությունը»,-ասել է Լևիչևը:
Անդրադառնալով այն դիտարկմանը, թե «Ռուսաստանի կազմում եղած թրքական հանրապետությունները ևս ընդհանուր առմամբ չեն ճանաչում 1915-ի իրադարձությունները որպես ցեղասպանություն»` Լևիչևը հակադարձել է. «Առաջին անգամ եմ լսում, թե Բաշկորտոստանը կամ Թաթարստանը չեն ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը: Ավելին, Ռուսաստանը Պետդումայի որոշմամբ դեռևս 1995-ին է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը»:
Անդրադառնալով Ցեղասպանության ժխտման համար քրեական պատժին` ռուս պատգամավորն ասել է. «Ինչ վերաբերում է ՌԴ քաղաքացի ադրբեջանցիներին, ապա նրանք պետք է ապրեն ՌԴ օրենքներով: Եթե այդ օրինագիծն ընդունվի, այն պարտադիր կլինի կատարման համար Ռուսաստանի բոլոր քաղաքացիների համար անկախ ազգային կամ կրոնական պատկանելությունից: Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի քաղաքացիներին, որոնք գալիս են Ռուսաստան աշխատելու կամ սովորելու, ապա նրանք պարտավոր են հարգել կացության երկրի օրենքները: Ինչի՞ մասին է խոսքը: Նրանք պարտավոր կլինեն ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը»:
Նոյեմբերի 25-ին Ռուսաստանի Պետական դումայում Հայոց ցեղասպանության հերքման համար պատասխանատվության վերաբերյալ օրինագիծ է ներկայացվել: Օրինագծի համահեղինակներն են Սերգեյ Միրոնովը և Նիկոլայ Լևիչևը:
Ըստ օրինագծի, Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու կամ կատարված ոճիրն արդարացնելու համար առաջարկվում է տուգանք մինչև 300 հազար ռուբլի կամ աշխատավարձի չափով մինչև 2 տարի ժամկետով, կամ ազատազրկում մինչև 3 տարի ժամկետով: Եթե դա արվել է ԶԼՄ-ների միջոցով, ապա տուգանքի վերին շեմն առաջարկվում է սահմանել 500 հազար ռուբլու չափով: Ազատազրկումն այդ դեպքում կսահմանվի մինչև 5 տարի ժամկետով: ՌԴ Պետդուման ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 1995-ին:

15 Декабрь 2015 - 10:19 AMT
Вице-спикер Госдумы РФ: Азербайджанцы обязаны будут признать Геноцид армян – какие тут могут быть вопросы
2015-й – год столетия трагических событий в Османской империи. Об этом в интервью Haqqin.az заявил вице-спикер нижней палаты российского парламента Николай Левичев, соавтор законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян.
«Хочу процитировать Папу Римского, который заявил, что Геноцид армян стал первым геноцидом в XX веке. В течение всего года проходили мероприятия, приуроченные к 100-летию этой трагедии. Президент России Владимир Путин и президент Франции Франсуа Олланд посетили в апреле Ереван, где приняли участие в траурных мероприятиях. В этом же месяце парламентская делегация во главе со мной приняла участие в международном форуме «Против преступления геноцида», – отметил российский депутат.
Он напомнил, что в ноябре 2014 года «Справедливая Россия» провела международную конференцию «Геноцид в исторической памяти народов и в информационных войнах современности». Кроме того, 15 апреля Европейский парламент принял резолюцию к 100-летней годовщине Геноцида армян, призвав Турцию признать это преступление. «Поэтому логическим завершением 2015 года стала наша инициатива о криминализации отрицания трагедии столетней давности», – отметил Николай Левичев.
Отвечая на комментарий о том, что «тюркские республики в составе России тоже в целом не признают события 1915 года геноцидом», Николай Левичев возразил: «Впервые слышу о том, что Башкортостан или Татарстан не признают Геноцид армян. Более того, Россия решением Государственной думы еще в 1995 году признала факт Геноцида армян».
Говоря об уголовном наказании за отрицание Геноцида, российский депутат отметил: «Что касается азербайджанцев – граждан России, то они должны жить по законам Российской Федерации. Если этот законопроект будет принят, то он обязателен для исполнения всеми гражданами России вне зависимости от национальной или религиозной принадлежности. Что же касается граждан Азербайджана, приезжающих в Россию работать или учиться, то и они будут обязаны придерживаться законов страны пребывания. Какие тут могут быть вопросы? И они должны признать Геноцид армян».
25 ноября депутаты фракции «Справедливая Россия» в Государственной Думе Сергей Миронов и Николай Левичев внесли в ГД РФ проект федерального закона № 938567-6 «О внесении изменений в Уголовный кодекс Российской Федерации и в статью 151 Уголовно-процессуального кодекса Российской Федерации».