Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ զորքերի տեղակայումը հնարավոր է միայն հակամարտության քաղաքական կարգավորման պարագայում: Այս մասին ասել է Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապաթուրայը՝ նշելով, որ քաղաքական կարգավորման նախադրյալներ այս պահին չկան:
Հարցին, թե ռուս-թուրքական հարաբերությունների սրացման արդյունքում ինչպիսի՞ն է ՆԱՏՕ-ի դիրքորոշումը ԼՂ-ում խաղաղապահների հնարավոր տեղակայման վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է, Ապաթուրայը պատասխանել է. «Վաղաժամ է քննարկել իրադարձությունների նման զարգացման հնարավորությունը, սցենարը: Մենք պետք է ձգտենք հասնել հարցի կարգավորմանը: Ես աջակցում եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերի վերսկսումը, և 2016 թ.-ի արդյունքում ականատես կլինենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ավելի արդյունավետ երկխոսության», մեջբերում է Tert.am-ը:
Անդրադառնալով ռուս-թուրքական հարաբերությունների սրացման ֆոնին ՆԱՏՕ-ի հետ գործակցող Հարավային Կովկասի պետությունների ճակատագրին, նա հավաստիացրել է, թե Թուրքիա-Ռուսաստան հարաբերությունները չեն ազդի այս տարածաշրջանի պետությունների հետ իրենց համագործակցության վրա:
«Մենք ընդունում ենք, որ երեք պետությունից ամեն մեկն ընտրել է անվտանգության իր սեփական քաղաքականությունը, որը մենք հարգում ենք: ՆԱՏՕ-ի հետ գործընկերային հարաբերություններ զարգացնելու համար պարտադիր չէ ձգտել անդամակցության: Մեզ հետ գործընկերային հարաբերություններ կարող է ունենալ և՛ ՀԱՊԿ անդամ երկիրը, և՛ Եվրամիության, և՛ այլ միջազգային, տարածաշրջանային կառույցների անդամը: Այս առումով ՆԱՏՕ-ն ունի Հայաստանի և Վրաստանի կամ Վրաստանի և Ադրբեջանի հետ ավելի սերտ գործակցության հիմքեր: Ամեն դեպքում, մեր կողմից տարվող ցանկացած գործակցություն անհատական բնույթի է», – նշել է նա:
Ապաթուրայը նշել է, որ Հայաստանի պարագայում իրենց հիմնական փաստաթուղթը IPAP-ն է (Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագիր), որը շուրջ երկու տարի է, ինչ գործում է:
ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հոկտեմբերի 1-ին ելույթ է ունեցել «ԵԱՀԿ խաղաղությանն ուղղված գործողություններին» նվիրված նախարարական միջոցառմանը՝ հայտարարելով, որ խաղաղապահությունը ԼՂ կարգավորման հիմնարար տարրերից է: Ըստ Նալբանդյանի՝ քաղաքական լուծումները պետք է որոշեն և ուղղորդեն խաղաղապահ գործողությունների ձևաչափը և հնարավոր տեղակայումը: Բազմաթիվ առիթներով Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից, այդ թվում` համանախագահ երկրների նախագահների մակարդակով, հայտարարվել է, որ անվտանգության միջազգային երաշխիքները՝ ներառյալ խաղաղապահ գործողությունները, ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման հիմնարար տարրերից են: Դրա նպատակը՝ հակամարտության քաղաքական կարգավորման պարագայում զինված ուժերի բաժանումն է և խաղաղության պահպանումը: ԱԳ նախարարի խոսքով՝ ոչ մի այլ մանդատ կամ բաղադրիչ, ներառյալ` ոստիկանական գործունեություն, այս դեպքում նախատեսված չէ:
Ավելի վաղ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը խոսել էր Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահների տեղակայման հնարավորության վերաբերյալ: Նա հայրարարել է, թե ԱՄՆ դիրքորոշումն այն է, որ համանախագահ և հարևան երկրները չպետք է ներգրավվեն միջազգային խաղաղապահ ուժերի կազմում: «Մեր պատկերացմամբ կողմերը համակարծիք են այս հացում, և թեման արդեն իսկ քննարկվել է», – ասել է նա:

Дислокация миротворческих сил в Нагорном Карабахе возможна только в случае политического урегулирования конфликта. Об этом в беседе с Tert.am сказал Специальный представитель генсека НАТО по Южному Кавказу и Центральной Азии Джеймс Аппатурай, отметив, что в настоящее время нет предпосылок для политического урегулирования конфликта.
На вопрос о том, какова позиция НАТО относительно возможной дислокации миротворцев в НКР в результате обострения российско-турецких отношений, учитывая то обстоятельство, что Армения является членом ОДКБ, Джеймс Аппатурай ответил: «Преждевременно обсуждать возможность подобного развития событий, сценария. Мы должны стремиться к тому, чтобы достичь урегулирования вопроса. Я поддерживаю возобновление усилий Минской группы ОБСЕ, и по результатам 2016 года вы станете свидетелями более эффективного диалога между Арменией и Азербайджаном».
Затронув судьбу государств Южного Кавказа, сотрудничающих с НАТО, на фоне эскалации российско-турецких отношений, он уверил, что отношения Россия – Турция не повлияют на их сотрудничество со странами этого региона.
«Мы согласны, что каждая из трех стран выбрала собственную политику безопасности, которую мы уважаем. Для развития партнерских отношений с НАТО необязательно стремиться к членству. С нами в партнерских отношениях может быть и страна – участница ОДКБ, и член Евросоюза, и других международных, региональных структур. С радостью хочу отметить, что по этому поводу у НАТО есть основания для более тесного сотрудничества с Арменией и Грузией или с Грузией и Азербайджаном. Во всяком случае, любое сотрудничество, которое мы поддерживаем, носит индивидуальный характер», – отметил он.
Специальный представитель генсека НАТО по Южному Кавказу и Центральной Азии отметил, что в случае Армении основным их документом является IPAP (Программа действий индивидуального партнерства), которая действует уже около двух лет.
«Подобная программа согласована также и с Азербайджаном, в том случае, когда с Грузией, к примеру, действуют совершенно другие механизмы – готовности Тбилиси членствовать в НАТО. Все наши партнерские отношения поддерживаются 28 сторонниками, в том числе Турцией. Наши отношения никоим образом не зависят от России, так что я не вижу непосредственного влияния на отношения с НАТО государств Южного Кавказа ввиду обострения российско-турецких отношений», – подчеркнул он.