Դեկտեմբերի լույս 17-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան հատվածի 3 ուղղությամբ հակառակորդը դիվերսիոն ներթափանցման փորձեր է ձեռնարկել: ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստնաշել են ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը, և կորուստներ պատճառելով, ետ շպրտել իրենց ելման դիրքերը: Նահանջող հակառակորդը գործողությունների վայրում է թողել հատուկ նշանակության գործողության համար նախատեսված մի շարք միջոցներ:
Ծավալված փոխհրաձգության ընթացքում պաշտպանության բանակը կուրուստ չի ունեցել, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Մինչդեռ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հայտնում են կորուստի մասին Ադրբեջանի զինված ուժերում: Դեկտեմբերի 16-ի երեկոյան շփման գծում ականանետային գնդակոծման հետևանքով զոհվել է ադրբեջանական բանակի զինծառայող Ռաշադ Ալիյար օղլու Ջաֆարզադեն, հայտնում է haqqin.az-ը Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության վրա հղումով:
Դեկտեմբերի 16-ին և լույս 17-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է ավելի քան 180 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 (144 արկ), 82 (117 արկ), 120 (3 արկ) միլիմետրանոց ականանետերից, «Մուխա» (2 արկ), ՀՀՆ-9 (5 արկ), ՀԱՆ-17 (55 արկ) և ՌՊԳ-7 (6 արկ) տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է մոտ 1800 կրակոց:

В ночь на 17 декабря азербайджанские подразделения предприняли 3 попытки диверсионного проникновения на восточном направлении линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана.
Как сообщает пресс-служба Минобороны НКР, передовые подразделения Армии обороны Арцаха во время заметили продвижение азербайджанских отрядов специального назначения и, причинив потери, отбросили их на исходные позиции. Отступая, противник оставил спецсредства, предназначенные для проведения спецопераций.
Между тем, как пишет азербайджанский сайт Haqqin.az, минобороны Азербайджана подтвердило гибель военнослужащего азербайджанской армии Рашада Алияр оглу Джафарзаде, который погиб якобы «в результате минометного обстрела армянских войск».
Согласно информации, инцидент произошел на линии фронта накануне вечером.
Как сообщалось ранее, 16 декабря и в ночь на 17 декабря режим прекращения огня Азербайджан нарушил режим прекращения огня на линии соприкосновения с подразделениями Армии обороны НКР около 180 раз.
В ходе инцидентов по армянским позициям произведено более 1800 выстрелов. По сообщению пресс-службы Армии обороны НКР, азербайджанские подразделения применяли 60- 82 и 120-мм минометы (144, 117 и 3 выстрела), гранатометы «Муха» (2 выстрела), СПГ-9 (5 выстрелов), АГС-17 (55 выстрелов) и РПГ-7 (6 выстрелов).