18 Դեկտեմբեր 2015 - 09:17 AMT
Դեկտեմբերի 17-ի և 18-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում ադրբեջանական բանակի հատուկ նշանակության խմբերի կողմից ձեռնարկված մի շարք դիվերսիոն հարձակման փորձերից բացի, ամսի 17-ին և 18-ի գիշերը հակառակորդը տարբեր զինատեսակներից շարունակել է ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը:
Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 235 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 (373 արկ), 82 (189 արկ), 120 (15 արկ) միլիմետրանոց ականանետերից, ՀՀՆ-9 (3 արկ), ՀԱՆ-17 (19 արկ) և ՌՊԳ-7 (13 արկ) տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 5000 կրակոց:
ՊԲ առաջապահ զորամասերի պատժիչ գործողությունների արդյունքում՝ հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշվել է, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Վաղը՝ դեկտեմբերի 19-ին, աշխատանքային այցով շվեյցարական Բեռնում գտնվող նախագահ Սերժ Սարգսյանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ պետք է հանդիպի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին:

18 Декабрь 2015 - 09:31 AMT
17 декабря и в ночь на 18 декабря азербайджанцы произвели по армянским позициям более 5000 выстрелов
17 декабря и в ночь на 18 декабря на линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана противник помимо попыток диверсионного вторжения продолжил активно нарушать режим прекращения огня.
Как сообщили в пресс-службе Минобороны Арцаха, в указанный период азербайджанская сторона нарушила режим прекращения огня 235 раз. В направлении армянских позиций было произведено более 5 000 выстрелов из стрелкового оружия различного калибра, а также из минометов 60 мм (373 снарядов), 82 мм (189 снарядов), 120 мм (15 снарядов), из гранатометов АГМ-9 (3 снаряда), АГС-17 (19 снарядов) и РПГ-7 (13 снарядов)․ Передовые подразделения Армии обороны карательными действиями подавили активность противника.
Ранее сообщалось, что после неудачной попытки диверсионного проникновения в ночь на 17 декабря, группы особого назначения азербайджанской стороны в ночь на 18 декабря предприняли очередные диверсионные действия в южном, восточном, северо-восточном и северном направлении линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана.
Министерство обороны НКР отмечает, что провокационные действия противника не останутся без последствий. Ответ будет болезненным и полным необратимых потерь.