19 Դեկտեմբեր 2015 - 09:54 AMT
Պետդումա է ներկայացվել Թուրքիայում հույների, ասորիների, եզդիների ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծ
ՌԴ մի խումբ էսեր պատգամավորներ Պետդումայի քննարկմանն են ներկայացրել 1915-1922 թթ. Թուրքիայում հույների, ասորիների և քուրդ-եզդիների ցեղասպանության փաստերի հրապարակային ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն սահմանող օրինագիծը:
Առաջարկվում է որպես պատիժ մինչև 300.000 ռուբլի տուգանք սահմանել, կամ մինչև 3 տարի ժամկետով հարկադիր աշխատանքներ, կամ նույն ժամկետով ազատազրկման:
Եթե դա արվել է ծառայողական դիրքի կամ ԶԼՄ-ների օգտագործմամբ, ապա տուգանքն առաջարկվում է սահմանել 100.000-500.000 ռուբլի, իսկ ազատազրկումը` մինչև 5 տարի:
Օրինագծի համահեղինակներից մեկը, «Արդար Ռուսաստան» խմբակցության ղեկավար Սերգեյ Միրոնովը նշել է, որ այժմ Պետդումայի քննարկմանն է ներկայացված Թուրքիայում 1915-1922 թթ. Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը:
«Մեր օրինագծի տրամաբանությունը պարզ է ու ակնհայտ: 1915-1922 թթ. ցեղասպանությունից տուժել են ոչ միայն հայերը, այլ նաև այլ ժողովրդների ներկայացուցիչներ` միլիոնավոր մարդիկ են զոհվել, սովամահ եղել, հայրենազրկվել: Եվ որպեսզի պատմական արդարությունն ամբողջական լինի, հարկավոր է ճանաչել թուրքական ռեժիմի բոլոր հանցագործությունները»,-ասել է Միրոնովը, հայտնում է Interfax.ru-ն:
Ավելի վաղ Հունաստանի հանրությունը և ՌԴ-ում բնակվող հույները դիմել էին Ռուսաստանի իշխանություններին` կոչ անելով ճանաչել Թուրքիայի կողմից իրագործված Պոնտոսի հույների ցեղասպանությունը: 1914-1921 թթ. թուրքական իշխանությունները ոչնչացրել են 326-382 հազար խաղաղ հույների, որոնք վաղնջական շրջանից բնակվում էին Պոնտոսի տարածքում, ասվում է փաստաթղթում:
Նոյեմբերի 25-ին Ռուսաստանի Պետական դումայում Հայոց ցեղասպանության հերքման համար պատասխանատվության վերաբերյալ օրինագիծ է ներկայացվել: Օրինագծի համահեղինակներն են Սերգեյ Միրոնովը և Նիկոլայ Լևիչևը:
Ըստ օրինագծի, Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու կամ կատարված ոճիրն արդարացնելու համար առաջարկվում է տուգանք մինչև 300 հազար ռուբլի կամ աշխատավարձի չափով մինչև 2 տարի ժամկետով, կամ ազատազրկում մինչև 3 տարի ժամկետով: Եթե դա արվել է ԶԼՄ-ների միջոցով, ապա տուգանքի վերին շեմն առաջարկվում է սահմանել 500 հազար ռուբլու չափով: Ազատազրկումն այդ դեպքում կսահմանվի մինչև 5 տարի ժամկետով: ՌԴ Պետդուման ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 1995-ին: ա

19 Декабрь 2015 - 10:53 AMT
В Госдуму внесен законопроект о криминализации отрицания геноцида греков, ассирийцев и курдов-езидов в Турции
Группа депутатов-эсеров внесла на рассмотрение Госдумы законопроект об уголовной ответственность за публичное отрицание фактов геноцида греков, ассирийцев и курдов-езидов в 1915-1922 годах в Турции.
Предлагается ввести штраф в размере до 300 тысяч рублей, либо наказание в виде принудительных работ на срок до 3 лет, либо лишения свободы на тот же срок.
Если это было сделано с использованием своего служебного положения или с использованием СМИ, то штраф предлагается установить от ста тысяч до пятисот тысяч рублей, а срок лишения свободы – до пяти лет.
Один из авторов законопроекта, руководитель фракции «Справедливая Россия» Сергей Миронов отметил, что в настоящее время на рассмотрении Государственной Думы находится законопроект о введении наказания за отрицание геноцида Армян в Турции в период 1915 – 1922 годов.
«Логика нашего законопроекта проста и очевидна. От турецкого геноцида 1915-1922 гг. пострадали не только армяне, но и представители других народов: миллионы людей погибли, умерли от голода, лишились родины. И для того, чтобы историческая справедливость полностью восторжествовала, необходимо признать преступления турецкого режима», – сказал Миронов, сообщает Интерфакс.
25 ноября депутаты фракции «Справедливая Россия» в Государственной Думе Сергей Миронов и Николай Левичев внесли в ГД РФ проект федерального закона № 938567-6 «О внесении изменений в Уголовный кодекс Российской Федерации и в статью 151 Уголовно-процессуального кодекса Российской Федерации».