21 Դեկտեմբեր 2015 - 11:19 AMT
Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիայի (ՖԻՖԱ) նախագահ Յոզեֆ Բլատերը և Եվրոպայի ֆուտբոլի ասոցիացիաների միության (ՈւԵՖԱ) ղեկավար Միշել Պլատինին 8 տարով հեռացվել են ֆուտբոլային գործունեությունից:
Ինչպես գրել է ՏԱՍՍ-ը ՖԻՖԱ-ի մամուլի ծառայության վրա հղումով, Պլատինին նաև տուգանվել է 80 հազար շվեյցարական ֆրանկով:
Էթիկայի կոմիտեի որոշման հրապարակումից մի քանի ժամ առաջ Միշել Պլատինին ՖԻՖԱ-ի նախագահի ընտրություններին մասնակցելու հայտ էր ներկայացրել: Ընտրությունները կայանալու են 2016-ի փետրվարի 26-ին: Ավելի ուշ ընտրական կոմիտեն պարզաբանեց, որ Պլատինիի թեկնածությունը չի քննարկվի, քանի դեռ գործում են պատժամիջոցները: 90-օրյա հեռացման ժամկետը սպառվում է հունվարի 5-ին, որից հետո Պլատինին ձևականորեն ընտրություններին մասնակցելու իրավունք ունի:
Հոկտեմբերի սկզբին ՖԻՖԱ-ի էթիկայի կոմիտեն հետաքննության շրջանակում որոշել էր հեռացնել ՖԻՖԱ-ի նախագահ Յոզեֆ Բլատերին և Պլատինիին զբաղեցրած պաշտոններից և ցանկացած ֆուտբոլային գործունեությունից 90 օրով` որակազրկումը երկարացնելու հնարավորությամբ, բայց ոչ ավելի, քան 45 օրով: Բլատերին կասկածում էին 2011-ին ապօրինաբար 2 մլն շվեյցարական ֆրանկ Պլատինիին փոխանցելու մեջ` իբր 1999-2002-ին կատարած աշխատանքի դիմա

21 Декабрь 2015 - 09:22 AMT
Президент Международной федерации футбола (ФИФА) Йозеф Блаттер и глава Союза европейских футбольных ассоциаций (УЕФА) Мишель Платини отстранены от футбольной деятельности на 8 лет.
Как пишет ТАСС со ссылкой на пресс-службу ФИФА, Платини также оштрафован на 80 тысяч швейцарских франков.
За несколько часов до объявления решения комитета по этике об отстранении Мишель Платини подал заявку на участие в выборах президента ФИФА, которые запланированы на 26 февраля 2016 года. Позже избирком объяснил, что не будет рассматривать кандидатуру француза до снятия всех санкций. Срок 90-дневного отстранения истекает 5 января, после чего Платини формально имеет шансы на участие в выборах.
В начале октября комитет по этике ФИФА в рамках проводимого расследования принял решение об отстранении президента ФИФА Йозефа Блаттера и Платини от занимаемых ими должностей и любой футбольной деятельности на 90 дней с возможностью продления дисквалификации, но не более чем на 45 дней. Блаттера заподозрили в незаконном переводе Платини в 2011 году 2 млн швейцарских франков якобы за работы, выполненные в 1999-2002 годах.