Հայ և քուրդ ակտիվիստները բողոքի ակցիա են կազմակերպել Լոս Անջելեսում Թուրքիայի հյուպատոսության առջև` թուրք փաստաբան և իրավապաշտպան Թահիր Էլչիի սպանության դեմ:
Էլչին Դիարբեքիրի փաստաբանների պալատի նախագահն էր: Իրավաբանին սպանել են նոյեմբերի 28-ին ելույթից հետո, որտեղ նա քննադատել է թուրքական բանակի և ոստիկանության հատուկ գործողությունները երկրի արևելյան շրջաններում:
Բողոքի ակցիան կազմակերպել էին Լոս Անջելեսի Քրդական համերաշխության կոմիտեն և Հայ երիտասարդների դաշինքը: Ինչպես հայտնել է The Armenian Weekly-ին, բողոքի ակցիայի մասնակիցները պահանջել են պատասխանատվության ենթարկել հանցագործությունը կատարողին, ինչպես նաև ապահովել 2007-ին սպանված հայ լրագրող Հրանտ Դինքի սպանության գործի, ինչպես նաև ազգային հողի վրա այլ հանցագործությունների թափանցիկ քննությունը: Ցուցարարները պահանջել են նաև դադարեցնել աջակցությունը Սիրիայի զինյալ խմբավորումներին, կասեցնել բռնությունը քրդաբնակ քաղաքներում և ՔԱԿ ճամբարների ռմբակոծությունները:
Ցուցարարները պահանջել են նաև ԱՄՆ կառավարությունից դադարեցնել զենքի առաքումը Թուրքիա և հեռացնել Թուրքիային ՆԱՏՕ-ից:

24 Декабрь 2015 - 10:08 AMT
Армянские и курдские активисты провели акцию протеста перед консульством Турции в Лос-Анджелесе в связи с убийством турецкого адвоката и правозащитника Тахира Эльчи.
Элчи был председателем палаты адвокатов Диарбекира – неофициальной столицы турецких курдов. Юрист был застрелен 28 ноября после речи, в которой выступил против проводимых турецкой полицией и армией спецопераций на востоке страны.
Протест был организован Курдским комитетом солидарности Лос-Анджелеса и Армянской молодежной федерацией. Как сообщает The Armenian Weekly, протестующие требовали привлечения к ответу совершивших преступление, а также прозрачного расследования убийства армянского журналиста Гранта Динка в 2007 году и других преступлений на национальной почве, совершенных в стране, прекратить поддержку вооруженных групп в Сирии, остановить насилие в курдонаселенных городах и бомбежки лагерей Рабочей партии Курдистана.
Протестующие также потребовали у американского правительства прекратить поставки вооружения Турции и исключить страну из НАТО.