5 Հունվար 2016 - 10:06 AMT
Թուրքիայի քեմալիստական Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Սեզգին Թանրիքուլուն առաջարկել է փոփոխություններ կատարել քազաքացիության մասին երկրի օրենքում:
Առաջարկվող փոփոխությունները ենթադրում են քաղաքացիություն տալ վերջին 100 տարում «արտաքսված, բռանգաղթի ենթարկված և հայրենազրկված» հայերին, հույներին, սիրիացիներին, հրեաներին և քրդերին: Կարող են դիմել ինչպես բռնագաղթի ենթարկված վերապրածները, այնպես էլ նրանց ժառանգները՝ մինչև 4-րդ սերունդ: Քաղաքացիություն ստանալու համար հարկավոր է ներկայացնել հին անձնագրերը, եկեղեցական արձանագրությունները, ժամանման երկրի ազգային փոքրամասնությունների համար նախատեսված միգրացիոն ծառայությունների , սինագոգերի գրությունները, կամ այլ փաստաթղթեր, որոնք հաստատում են, որ դիմող անձը կամ նրա ժառանգները ծնունդով Թուրքիայից են:
Ներկայացված օրինագծում հիշատակվում է նաև 1915 թ, մայիսի 15-ի (հունիսի 1) բռնագաղթի մասին օրենքը, ընդունված Հայոց ցեղասպանության տարում, գրում է Agos-ը: Նշվում է, որ բռնագաղթի մասին օրենքը, թրակիացիների ջարդը, «խոսիր թուրքերեն » քարոզարշավը, հարստության հարկն ու անցած հարյուրամյակի այլ իրադարձությունները, որոնցք պատճառ դարձան հարյուր հազարավոր հայերի, հույների ու հրեաների, ասորիների բռնագաղթի ու արտագաղթի համար: Հիշատակվում է նաև, որ 820-ականներին երկրի արևելյան և հարավ-արևելյան քրդաբնակ շրջանների բնակիչներից շատերը ստիպված եղան հեռանալ երկրից քաղաքական պատճառներով:
Օրինագծում, սակայն, ոչինչ չի ասվում Հայոց ցեղասպանության, հույների, ասորիների ցեղասպանության զոհերի և այլ իրադարձությունների մասին, որոնք պատճառ դարձան ազգային փոքրամասնությունների արտագաղթի համար Օսմանյան Թուրքիայից և Թուրքական հանրապետությունից:

Вице-председатель турецкой кемалистской Народно-республиканской партии Сезгин Танрикулу выступил с предложением о внесении изменений в закон о гражданстве страны.
Предлагаемые изменение предполагают выдачу гражданства «изгнанным, депортированным и экспатриированным» за последние 100 лет армянам, грекам, сирийцам, евреям и курдам. Могут обратиться как выжившие депортированные лица, так и их потомки до четвертого колена. Для получения гражданства следует предъявить старые паспорта, записи из церквей, синагог, организаций по делам меньшинств миграционных органов из страны прибытия или иные документы, доказывающие, что обратившийся – выходец из Турции или его потомок.
В представленном законопроекте упоминается также закон о депортации от 15 мая (1 июня) 1915 года, принятый в годе Геноцида армян, пишет Agos. Отмечается что закон о депортации, фракийский погром, кампания «говори по-турецки», налог на богатство и прочие события прошедшего столетия вызвали исход и депортацию сотен тысяч армян, греков, евреев и ассирийцев. Упоминаются также в 80-х годах многие люди из восточных и юго-восточных (курдонаселенных) регионов были вынуждены покинуть страну по политическим причинам.
При этом, в законопроекте ничего не говорится о жертвах в ходе геноцидов армян, греков, ассирийцев и прочих событий, послуживших причиной исхода меньшинств из Османской империи и Турецкой республики.