12 Հունվար 2016 - 10:54 AMT
2016-ին Հայաստանը նախագահելու է Եվրոպական աէրոնավիգացիայի անվտանգության գործակալության (Eurocontrol) կազմակերպության մշտական հանձնաժողովում: Այս մասին լրագրողներին հայտնել է Eurocontrol-ի գլխավոր տնօրեն Ֆրանկ Բրենները:
Նրա խոսքով՝ մշտական հանձնաժողովի նախագահությունը վարելու է ՀՀ կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Արտյոմ Մովսեսյանը:
«Կարծում եմ, որ մենք կունենանք մոտ գործակցություն՝ ընդհանուր խնդիրների լուծման հարցում»,- նշել է Բրենները:
Նա տեղեկացրել է նաև, որ կազմակերպությունն ունի 41 անդամ-պետություն, որի կառավարման հիմնական գործիքները գտնվում են այդ պետությունների կառավարությունների ձեռքում: Այս տարի կլրանա Հայաստանի անդամակցության տասնամյակը:
«Հայաստանը գրանցել է մեծ առաջընթաց, որի արդյունքում զգալիորեն բարելավվել են օդային երթևեկության անվտանգության սպասարկման գործառույթները: Մենք այսօր հայտնում ենք մեր գոհունակությունը գործակցության վերաբերյալ», – ասել է Eurocontrol-ի գլխավոր տնօրենը, գրում է Tert.am-ը:
Բրենների խոսքով՝ կազմակերպությունն օրական իրականացնում է 41 անդամի օդային տարածքներում 31 հազար չվերթ, որը գնալով աճելու է:
«Հաշվի առնելով օդային փոխադրումների հնարավոր աճի միտումները, որոնք լինելու են հիմնականում ասիական ուղղությամբ, սա խոսում է այն մասին, որ Հայաստանի օդային տարածքում թռիչքային փոխադրումների ծավալներն անպայման աճելու են»,- նշել է Eurocontrol-ի գլխավոր տնօրենը:
Հունվարի 11-ին Eurocontrol-ը Հայաստանի ՔԱԳՎ-ի հետ ստորագրել է համաձայնագիր, որը ուղղված է ՀՀ աէրոնավիգացիոն ոլորտի իրավական օրենսդրական դաշտի բարելավմանը, ինչը նպաստելու է հետագա անվտանգ աշխատանքին:
Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության պետ (ՔԱԳՎ) Արտյոմ Մովսեսյանը կրագրողների տեղեկացրել է, որ գործակցության համաձայնագրի շնորհիվ Հայաստանին երեք տարի անընդմեջ տարեկան շուրջ 50 անվճար օր կտրամադրվի թռիչքային ոլորտում ցանկացած խնդրի լուծման համար, դա կլինի՝ փաստաթղթերի պատրաստում, վերլուծությունների կատարում և այլն:

Гендиректор Европейского агентства безопасности аэронавигации (Eurocontrol) Франк Бреннер положительно оценил зарегистрированный в Армении прогресс по части обеспечения безопасности воздушного сообщения и сообщил, что в 2016 году Армения возглавит постоянную комиссию Eurocontrol.
В беседе с журналистами после осмотра международного аэропорта «Звартноц» Франк Бреннер отметил, что Армения стала членом Европейского агентства безопасности аэронавигации с 2006 года, и за 10 лет в стране был зарегистрирован значительный прогресс, в результате которого улучшены показатели безопасности воздушного сообщения. Бреннер добавил, что на территории 41 стран-членов Eurocontrol ежедневно проводит 31 тыс. рейсов, и этот показатель будет расти. «В условиях тенденции к росту воздушное пространство остается прежним. И для того, чтобы мы могли осуществлять больше рейсов в рамках стабильного воздушного пространства, необходимо максимально продуктивно организовывать нашу работу. И с этой точки зрения Армения имеет для нас важное значение, поскольку с учетом тенденций роста воздушного сообщения, полеты по воздушному пространству Армении обязательно увеличатся»,- отметил он.
Между Eurocontrol и ГУГА Армении подписано соглашение, основной целью которого является реформирование правового и законодательного поля Армении в сфере аэронавигации. По словам Бреннера, это будет способствовать повышению уровня воздушной безопасности.
Начальник ГУГА Армении Артем Мовсисян отметил, что вместе с Бреннером был осмотрен аэропорт «Звартноц», а также компания «Армнавигация». Бреннеру были представлены все процедуры, которые проходят пассажиры в Армении, сообщил Мовсисян, добавив, что согласно подписанному документу Армения в течение 50 дней будет получать бесплатную помощь Eurocontrol.
Он уточнил, что сотрудничество Армении с Eurocontrol в основном касается повышения уровне воздушной безопасности с точки зрения использования воздушных пространств. «Речь идет о переподготовке наших специалистов, установлении нового оборудования. Визит Бреннера в основном был связан с необходимостью оценки уровня безопасности полетов и предоставлением содействия в этом вопросе в будущем »,- отметил Мовсисян, сообщает Armenia Today.