15 Հունվար 2016 - 12:13 AMT
«Էրեբունի» ռազմական օդանավակայանում մեկնարկել են ռուսական ավիախմբի երիտասարդ օդաչուների թռիչքային պատրաստության գործնական պարապմունքները:
Օդաչուներն առաջին անգամ ինքնուրույն կթռչեն 4-րդ սերնդի ՄիԳ-29 կործանիչներով ծովի մակերեսից 4-5 կմ բարձրության վրա` բարդ օդերևութաբանական պայմաններում, հայտնում է ՌԴ ԶՈւ հարավային ռազմական շրջանի մամուլի ծառայությունը:
Բոլոր սպաները բուժզննության են ենթարկվել թռիչքներին մասնակցելուց առաջ:
Առաջին թռիչքների ժամանակ օդաչուները կատարել են թռիչք, վայրէջք, իրականացրել են կործանիչների ղեկավարում լեռնային բարդ պայմաններում նշագծված երթուղիներով: Թռիչքների առանձնահատկությունն է սահմանափակ թռիչքուղին և հայ-թուրքական սահմանին մոտ լինելը:
Անհատական պարապմունքների ավարտից հետո ՄիԳ-29-ի օդաչուները պետք է փետրվարի կեսից մեկնարկեն լեռնային պայմաններում անհատական և ստորաբաժանումների կազմում թռիչքներիի փորձարկումները:
2015-ին Հայաստանում տեղակայված ռուսական ռազմակայանը համալրվել է Մի-24Պ հարվածային և Մի-8ՄՏ տրանսպորտային ուղղաթիռներով: Ռազմակայանը 2016-ի երկրորդ կեսին կհամալրվի նաև բազմաթիրախային ճակատային ՄիԳ-29 կործանիչների նոր խմբաքանակով:

На военном аэродроме Эребуни в Армении начались практические занятия по летной подготовке молодых пилотов российской авиационной военной базы Эребуни.
По сообщению пресс-службы Южного военного округа, летчики впервые будут самостоятельно летать на современных истребителях четвертого поколения МиГ-29 в сложных метеоусловиях на высотах 4-5 км над уровнем моря.
Все офицеры прошли медицинскую комиссию для получения допуска к полетам и отработали элементы наземной теоретической и практической подготовки в горной местности.
Во время первых полетов летчики выполнят взлет, посадку, пилотирование в дневное время суток по заданным маршрутам. Особенностью данных полетов станет ограниченная взлетная полоса и посадка истребителей в условиях близкого расположения государственной границы. Молодые пилоты истребителей МиГ-29 после завершения начальной одиночной подготовки в середине февраля приступят к отработке простого и сложного пилотирования в горной местности в одиночном порядке и в составе звеньев.
В 2015 году российская военная база в Армении усилилась тринадцатью боевыми ударными вертолетами Ми-24П и транспортными Ми-8МТ. Сообщалось также, что российская авиационная база Эребуни в Армении во второй половине 2016 года пополнится новой партией многоцелевых фронтовых истребителей МиГ-29 и еще одним вертолетом.