19 Հունվար 2016 - 06:34 AMT
Հունվարի 18-ին ՀՀ պատվիրակությունը՝ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի գլխավորությամբ, մասնակցել է Բրյուսելում տեղի ունեցած Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության խորհրդի 16-րդ նիստին:
Եվրոպական միության պատվիրակությունը գլխավորում էին ԵՄ խորհրդի նախագահությունը ներկայացնող Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարար Բերտ Կունդերսը և Եվրոպական հանձնաժողովի եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհանես Հանը, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Նիստին հանգամանալից քննարկվել են Հայաստան-ԵՄ համագործակցության հետագա զարգացման նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերը՝ քաղաքական երկխոսության, հարաբերությունների ապագա իրավական հիմքի շուրջ անցյալ տարեվերջին մեկնարկած բանակցությունների, շարժունակության, մարդու իրավունքների, տնտեսական բարեփոխումների, ԵՄ կողմից Հայաստանին տրամադրվող աջակցությանն առնչվող հարցերը։
«Հավատացած ենք, որ նոր համաձայնագիրը կարտացոլի մեր երկկողմ հարաբերությունների ծավալն ու խորությունը և փոխշահավետ համագործակցության համար կսահմանի նոր ուղենիշներ», – մասնավորապես, նշել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
ԱԳ նախարարը նշել է, որ ԵՄ հետ փոխգործակցության առաջնահերթությունների շարքում են շարժունակությունը, մարդկային շփումների խթանումը։ Նա հավելել է, որ 2014թ. հունվարին ուժի մեջ մտած ԵՄ – Հայաստան մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման և հետընդունման մասին համաձայնագրերը ճանապարհ են հարթում դեպի մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման վերաբերյալ գործընթացի մեկնարկը, ինչը հնարավորություն կտա ապագայում հասնել Հայաստանի քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրային ռեժիմի վերացմանը: Նալբանդյանը կարևորել է նաև Գործընկերության և համագործակցության համաձայնագրին կից` կողմերի միջև ստորագրված Արձանագրության ուժի մեջ մտնելը, որով Հայաստանը կարող է մասնակցել ԵՄ ծրագրերի լայն շրջանակի և համագործակցելու ԵՄ տարբեր գործակալությունների հետ։
Նալբանդյանը ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանգուցալուծման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումները, Ադրբեջանի ապակառուցողական և սադրիչ գործողությունների հետևանքով Արցախի հետ շփման գծում և Հայաստան – Ադրբեջան սահմանին ստեղծված իրավիճակը:
Էդվարդ Նալբանդյանը վստահեցրել է, որ Հայաստանը շարունակելու է համատեղ ջանքերը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ՝ ուղղված ղարաբաղյան հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը։

19 Январь 2016 - 08:11 AMT
Делегация правительства Армении во главе с министром иностранных дел Эдвардом Налбандяном приняла участие в 16-м заседании Совета сотрудничества Армения-ЕС в Брюсселе.
Как сообщает пресс-служба министерства иностранных дел, делегацию ЕС на заседании руководили министр иностранных дел Нидерландов Берт Кундерс и комиссар ЕС по вопросам расширения и политики добрососедства Йоханнес Хан.
На встрече обсуждены шаги по укреплению сотрудничества Армении и ЕС – в частности, переговоры по новому соглашению, свободе передвижения, правам человека, экономическим реформам.
Налбандян, в частности, отметил, что Новое соглашение Армения-ЕС очертит рамки дальнейшего взаимовыгодного сотрудничества Еревана и Брюсселя.
Глава МИД Армении, в частности, отметил, что вступившее в силу в январе 2014 года соглашение о реадмиссии и облегчении возового режима между Арменией и ЕС открывает дорогу к переговорам об облегчении визового режима, что в дальнейшем даст возможность достигнуть отмены виз для граждан Армении.
9 октября 2013 года Европарламент одобрил соглашения об упрощении визового режима и реадмиссии между Евросоюзом и Арменией. По новым правилам ускорится процедура выдачи виз, они станут дешевле, сократится список представляемых документов для получения визы. А подписанное в 2012 году соглашение об упрощении визового режима предусматривает упрощенные процедуры получения Шенгенской визы для граждан Армении. Также предусмотрен облегченный въезд в страны ЕС для определенной категории граждан Армении: членов официальных делегаций, ученых, студентов, журналистов, деятелей искусств и спорта, родственников законно проживающих в странах ЕС лиц, участников мероприятий, организованных армянской общиной той или иной страны ЕС и других.