20 Հունվար 2016 - 07:03 AMT
«Սպարտակը» մտադիր է կես տարով վարձակալության հանձնել կիսապաշտպան Արազ Օզբիլիսին: Ինչպես գրում է «Սպորտ-Էքսպրեսը», հնարավոր տարբերակներից մեկը լեհական «Լեգիան» է, որին մարզում է Ստանիսլավ Չերչեսովը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Իսպանիայի Պրեմիեր լիգայում հանդես եկող «Ռայո Վալյեկանո» ակումբը ցանկանում է վարձակալել Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Արազ Օզբիլիսին: Իսպանական ակումբն արդեն առաջարկ է արել Մոսկվայի «Սպարտակին», սակայն կողմերը դեռևս համաձայնության չեն եկել հայ ֆուտբոլիստի բարձր աշխատավարձի պատճառով: Ակումբները շարունակում են բանակցությունները: Օզբիլիսով հետաքրքրվում են նաև թուրքական «Բեշիկթաշն» ու «Տրաբզոնսպորտը»:
2013-ին Օզբիլիսը տեղափոխվել է մոսկովյան «Սպարտակ»:
3 ակումբում Օզբիլիսը 6 խաղաշրջանում 93 խաղի է մասնակցել` դառնալով 18 գոլի հեղինակ: Հայաստանի հավաքականի կազմում նա 4 գնդակ է իրացրել` մասնակցլեով 22 խաղի:
«Այաքսի» կազմում Արազը երկու անգամ հաղթել է Հոլանդիայի առաջնությունում` 2010/11 և 2011/12 խաղաշրջաններում: 2009 թ. ճանաչվել է «Ակաքսի» «Ապագա տաղանդ»:

«Спартак» планирует отдать в аренду на полгода 25-летнего полузащитника Араса Озбилиза.
Как пишет Спорт-Экспресс, одним из возможных вариантов продолжения его карьеры является польская «Легия», которую тренирует Станислав Черчесов.
Ранее сообщалось, что Арас Озбилиз может стать игроком «Райо Вальекано». Как пишет Sports.ru, испанцы сделали предложение об аренде хавбека, но стороны пока не могут договориться из-за высокой зарплаты игрока. Интерес к нему проявляют также турецкие клубы «Бешикташ» и «Трабзонспор»
Арас Озбилиз родился в Стамбуле в армянской семье (Озбилиз – турецкий вариант фамилии Збилизян). В начале 1990-х семья будущего футболиста переехала в Голландию, где Арас учился играть в командах «Холландия» и «Аякс». В составе последнего он дебютировал на профессиональном уровне в 2010 году.
В 2012 года Озбилиз переехал в Россию, подписав контракт с краснодарской «Кубанью». Одновременно с этим он начал выступать за сборную Армении по футболу.
В 2013 году Озбилиз перешел в московский «Спартак».
В трех клубах Озбилиз за 6 сезонов провел 93 матча, в которых отметился 18 забитыми мячами. В составе сборной Армении он забил 4 мяча в 22 матчах.
В составе «Аякса» Арас дважды выигрывал чемпионат Голландии (2010/11 и 2011/12). По итогам 2009 года Озбилиз был признан «Талантом будущего» ФК «Аякс».