Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբասը հունվարի 18-ին մասնակցել է Սբ Ծննդյան տոնակատարությանը հին հայկական օրացույցով:
Ինչպես գրում է Massis Post-ը Պաղեստինի WAFA գործակալության վրա հղումով, Բեթղեհեմի Սբ Ծննդյան տաճարում տեղի ունեցած հանդիսությունների ժամանակ Աբասը մասնավորապես ասել է, որ Պաղեստինի հայերն ու մյուս քրիստոնյաները «այս հողի աղն են» և երբեք այն չեն լքի:
Նրանց, ով փորձում է ազատվել քրիստոնյաներից, մասնավորապես հայերից, Աբասը խորհուրդ է տվել «հանգիստ իրենց տեղում մնալ»: «Հայերը միշտ ապրելու են և Երուսաղեմում, և Ռամալլայում, և Բեթղեհեմում: Ով ցանկանում է, որ նրանք հեռանան այստեղից, թող իրենք գնան»,-ասել է նա:
Աբասը Պաղեստինի ժողովրդի աղետալի վիճակը համեմատել է Ցեղասպանության ժամանակ հայերի վիճակի հետ: Պաղեստինի նախագահն ասել է նաև, որ հրավիրել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին այցելել Պաղեստին և հուսով է, որ նա կընդունի հրավերը:

20 Январь 2016 - 11:32 AMT
Президент Палестины Махмуд Аббас 18 января принял участие в праздновании Рождества Христова по древнеармянскому календарю.
Как пишет Massis Post со ссылкой на палестинское агентство WAFA, в ходе торжества в базилике Рождества Христова в Вифлееме Аббас, в частности, заявил, что армяне и христиане Палестины являются «солью этой земли» и никогда не покинут ее.
Тем, кто пытается избавиться от христиан и, в частности, армян, Аббас посоветовал «съесть свое сердце». «Армяне всегда будут жить в и в Иерусалиме, и в Рамалле, и в Вифлееме. Те, кто хочет, чтобы они ушли отсюда, пусть уходят сами», – заявил он.
Аббас сравнил бедственное положение палестинского народа с состоянием армян после Геноцида. Президент Палестины сообщил таке, что пригласил Сержа Саргсяна посетить Палестину и надеется, что он примет приглашение.
Читайте также: Стены монастыря, греко-православного и армянского кладбища в Иерусалиме расписали угрозами в адрес христиан