Հունվարի 28-ին Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի հրավիրած ընթրիքի ընթացքւմ նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը վերակենդանացրել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքի գաղափարը:
Ֆրանսահայ անկախ լրագրող Ժան Էքյանի տեղեկություններով՝ Օլանդը նշել է, թե ինքը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախկին նախագահ Ժան-Պոլ Կոստային վստահեցրել է, որ օրենսդրության նման վերանայումը թույլ կտա պաշտպանել Հայոց ցեղասպանության հիշատակը, գրում է Aravot.am-ը:
Եվ դա հնարավոր է անել շատ կարճ ժամանակահատվածում:
2011 թ. դեկտեմբերի 22-ին Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող բանաձևն ընդունվեց Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովում: Օրինագիծը Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազար եվրոյի չափով տուգանք: Օրինագծի ընդունման դեպքում Թուրքիայի իշխանությունները սպառնում էին Ֆրանսիայի հետ բոլոր դիվանագիտական կապերի խզումով: Ավելին, Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ երբեք չի այցելի Ֆրանսիա, եթե օրինագիծը ընդունվի:

29 Январь 2016 - 13:15 AMT
28 января, в ходе организованного Координационным советом армянских организаций Франции ужина французский президент Франсуа Олланд «воскресил» идею принятия закона о криминализации отрицания Геноцида армян.
Как сообщает французский журналист Жан Экиян, Олланд, в частности, отметил, что бывший председатель Европейского суда по правам человека Жан-Поль Коста заверил его, что подобный пересмотр законодательства позволит защитить память о Геноциде армян. И это можно сделать в очень короткие сроки, пишет газета «Аравот».
В декабре 2011 года – при президентстве Николя Саркози, Национальное Собрание и Сенат Франции одобрили законопроект, устанавливающий уголовную ответственность за отрицание геноцидов (в том числе Геноцида армян), однако Конституционный Совет страны в феврале 2012 года не утвердил его. По закону за отрицание Геноцида полагается штраф в 45 тысяч евро и полгода тюремного заключения. В 2014 году Депутат Национального собрания Франции Валери Буайе внесла новый законопроект о криминализации отрицания геноцидов и преступлений против человечности в 20-м веке. Франция официально признает два геноцида – Холокост и Геноцид армян, но только отрицание Холокоста в стране наказуемо. Депутат считает ситуацию несправедливой и считает, что ее необходимо исправить.