Բաքվին անհաճո ցանկացած իրավիճակում ադրբեջանական քարոզչությունն Ալիևի գլխավորությամբ իր ամբողջ «մաղձը» թափում է միջնորդների գլխին:
Այս անգամ այդպիսի իրավիճակ ստեղծվեց ԵԽԽՎ-ում բրիտանացի պատվիրակ Ռոբերտ Ուոլթերի ներկայացրած հակահայկական բանաձևի մերժման արդյունքում:
ԵԽԽՎ-ում զեկույցի քննարկմանն ընդառաջ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը կոչ արեց վեհաժողովին զերծ մնալ բանակցային գործընթացին վնասող գործողություններից: «ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հիմնախնդրի լուծման ու բանակցությունների միակ ձևաչափն է: Մենք գնահատում ենք ԵԽԽՎ անդամների ցուցաբերած հետաքրքրությունը, բայց հորդորում ենք չձեռնարկել այնպիսի քայլեր, որոնք կվնասեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատին կամ կբարդացնեն շարունակվող բանակցային գործընթացը»,- նշվում է համանախագահների հայտարարության մեջ:
ԵԽԽՎ անդամներն ականջալուր եղան միջնորդներին և զեկույցը մերժվեց: Դա ամենևին դուր չեկավ Բաքվին, որը փաստացի «կերակրում էր» Ուոլթերին նավթադոլարներով շաղախված սև խավիարով:
Բայց քանի որ բացահայտ վրդովվել այն հանգամանքով, որ բրիտանացի պատգամավորն արժանին չմատուցեց խավիարի դիմաց, մի տեսակ «անհարմար էր», Բաքուն իր ամբողջ հիասթափությունը բարդեց Մինսկի խմբի վրա: Իլհամ Ալիևն ուղղակի մեղադրեց միջնորդներին Ռոբերտ Ուոլթերի՝ «Բռնության աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի մյուս օկուպացված տարածքներում» բանաձևը տապալելու մեջ:
«Համանախագահները ճնշում էին գործադրում, որպեսզի այդ հարցը չքննարկվի: Հենց այդ սադրիչ գործողությունների հետևանքով մենք զրկվեցինք բանաձևի ընդունման համար անհրաժեշտ 4 քվեից: Ուստի, ինչ գնահատական կարելի է տալ Մինսկի խմբի համանախագահներին: Միայն բացասական»,-ասել է Ասանժը:
Անշուշտ, Ալիևի մտքով անգամ չանցավ, որ դա ԵԽԽՎ խորհրդարանականների խելամտության կամ անաչառության արդյունքն է: Ամենից հեշտ էր նրանց մեղադրելը:
«Համանախագահների այսօրվա գործունեությունը միանգամայն անիմաստ է: Նրանք ոչ միայն ճնշում չեն գործադրում Հայաստանի հանդեպ, այլ նաև պաշտպանում են հնարավոր խնդիրներից: Տեսեք, թե ինչ արդյունք ունեցավ նրանց սադրիչ գործունեությունը Եվրոպայի խորհրդի վերջին լսումներում: Հարց է առաջնում. նրանք ո՞ւմ տեղն են իրենց դրել»,-բողոքել է Ալիևը:
Ադրբեջանի նախագահից չցանկացավ հետ մնալ նաև այդ երկրի ԱԳ նախարարը: Էլմար Մամեդյարովը «դժգոհություն» հայտնեց համանախագահների աշխատանքից` ասելով, որ բողոքի նամակ է հղել համանախագահ երկրների ԱԳՆ-ներ` նշելով , որ «Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված ցանկացած հարցի արծարծում Ադրբեջանի անձնական գործն է: Ոչ ոք չի կարող դրան միջամտել: Նրանք չեն կարող ճնշում գործադրել եվրոպացի խորհրդարանականների վրա: Դա անտրամաբանական է»:
«Համանախագահների նամակը Ստրասբուգ միայն ծիծաղ է առաջացնում»,-ասել է նա:
Իսկ եթե, անկեղծ, ծիծաղելի են Ադրբեջանի «պարզերես դուրս գալու» ճիգերը:
Բաքուն այդպես էլ դասեր չքաղեց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափից այլ հարթակ տեղափոխելու բազմամյա անիմաստ փորձերից: Անընդհատ նույն արդյունքը ստանալով, ադրբեջանական ղեկավարությունը վաղուց արդեն պետք է հասկանար` միջազգային հանրության համար միակ ընդունելի ձևաչափը Մինսկի խումբն է; Եվ իրավիճակը փոխելու բոլոր փորձերը մատնված են անհաջողության:
Սակայն ադրբեջանցի բարձրաստիճան «շամանները» նույն եռանդով շարունակում են անիմաստ ծիսական պարերը խարույկի մոտ:

5 Февраль 2016 - 06:53 AMT
Но при любом неугодном бакинской душе событии азербайджанская пропаганда во главе с Алиевым обрушивает все свое негодование на головы сопредседателей.
В этот раз таким событием стало отклонение в ПАСЕ антиармянского доклада по урегулированию конфликта в Нагорном Карабахе, представленный докладчиком организации, британским депутатом Робертом Уолтером.
До непосредственно обсуждения доклада в ПАСЕ Минская группа ОБСЕ призвала Ассамблею воздержаться от действий, которые могли бы нанести вред переговорному процессу. «Мы понимаем, что в ближайшем будущем ПАСЕ может обсудить резолюции относительно конфликта, посему напоминаем Ассамблее, а также другим региональным и международным организациям, что минская группа продолжает оставаться единственным принятым форматом для переговоров, – заявили в совместном коммюнике ее сопредседатели. – Мы ценим заинтересованность членов ПАСЕ, однако призываем не предпринимать таких шагов, которые нанесут вред мандату минской группы ОБСЕ или затруднят продолжающийся переговорный процесс».
Члены ПАСЕ к мнению посредников прислушались и доклад отклонили. Это крайне не понравилось Баку, который фактически «закармливал» Уолтера черной икрой, сдобренной нефтедолларами.
Но так как открыто отреагировать на то, что британский депутат икру не отработал, было бы как-то «не этично», Баку обрушил свое разочарование на Минскую группу. Ильхам Алиев прямо обвинил посредников в срыве принятия резолюции «Эскалация насилия в Нагорном Карабахе и других оккупированных территориях Азербайджана».
«Сопредседатели минской группы оказывают на них давление с тем, чтобы этот вопрос не рассматривался. Именно из-за этой провокационной деятельности нам не хватило четырех голосов для принятия резолюции. Поэтому какой оценки заслуживает деятельность сопредседателей минской группы? Только отрицательной», – отметил Алиев.
Ну, конечно, Алиев не допустил и мысли о разумности депутатов ПАСЕ или их объективности. Легче всего было обвинить их в бесхребетности. Хоть не так обидно.
«Их (сопредседателей) сегодняшняя деятельность абсолютно бессмысленна. Они не только не оказывают давления на Армению, но и защищают ее от возможных проблем. Посмотрите, к чему привела их провокационная деятельность на последних слушаниях в Совете Европы. Спрашивается: кем они себя возомнили?», — посетовал он.
Не захотел отставать от президента Азербайджана и глава МИД этой страны. Эльмар Мамедъяров выразил «недовольство» работой сопредседателей, сообщив, что направил письма с протестом в МИД-ы стран сопредседателей, в которых отметил, что «актуализация любого вопроса в связи с Нагорным Карабахом — наше личное дело. Никто не может вмешиваться в это. Они не могут оказывать давление на европейских парламентариев. Это нелогично».
«Письмо сопредседателей в Страсбург вызывает лишь смех», – сказал он.
Но, если откровенно, смех вызывают отчаянные попытки Азербайджана сделать хорошую мину при плохой игре.
Баку так и не извлек урока из многолетних и безрезультатных попыток перенести урегулирование карабахского конфликта из формата Минской группы ОБСЕ на другие площадки. Раз за разом наступая на одни и те же грабли, азербайджанское руководство уже давно должно было понять: для международного сообщества единственный приемлемый формат – это Минская группа и никак иначе. И все попытки изменить ситуацию обречены на провал.
Но азербайджанские высокопоставленные шаманы продолжают бессмысленные пляски вокруг костра и битье в бубны в тщетной надежде вызвать дождь…