5 Փետրվար 2016 - 09:50 AMT
ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Գրիգորի Կարասինը և ԵՄ Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերը քննարկել են իրավիճակը տարածաշրջանում:
«Զրույցի ժամանակ քննարկվել է իրավիճակը Հարավային Կովկասում վերջին շրջանում բարադացած միջազգային իրավիճակի, ահաբեկչության դեմ պայքարի և տարածաշրջանի երկրների համար կայունության ու անվտանգության սպառանլիքների համատեքստում»,-ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
«Հատուկ ուշադրության է արժանացել իրավիճակն Վրաստանի հետ Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի սահմաններին, ԵՄ դիտարկման առաքելության գործունեությանը: Արձանագրվել է Ռուսաստանի և Եվրամիության մտադրությունը` շարունակել կառուցողական գործակցությունը Հարավային Կովկասում անվտանգության և կայունության գծով ժնևյան հանդիպումների ընթացքում: Անդրադարձ է կատարվել նաև ղարաբաղյան կարգավորմանը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
2015-ի նոյեմբերին Երևան այցի ժամանակ Զալբերը հայտարարեց, որ ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի: Նա նաև հաստատել էր ԵՄ աջակցությունը բանակցություններին ԵԱՀԿ ՄԽ ձևաչափով:

5 Февраль 2016 - 08:34 AMT
Замглавы МИД РФ Григорий Карасин обсудил со спецпредставителем Евросоюза по Южному Кавказу Гербертом Зальбером ситуацию в регионе.
«В ходе беседы обсуждалась ситуация на Южном Кавказе в контексте осложнившейся международной обстановки, борьбы с терроризмом и угрозами безопасности и стабильности для государств региона»,- говорится в сообщении, опубликованном на сайте МИД РФ.
«Особое внимание уделено положению дел на границах Абхазии и Южной Осетии с Грузией, деятельности Мониторинговой миссии ЕС. Констатировано взаимное намерение продолжать конструктивное взаимодействие России и Европейского союза в ходе Женевских дискуссий по безопасности и стабильности на Южном Кавказе. Затрагивалась также проблематика нагорно-карабахского урегулирования»,- отмечается в сообщении МИД РФ.
В ходе визита в Ереван в ноябре 2015 года Герберт Зальбер заявил, что мирное урегулирование проблемы Нагорного Карабаха не имеет альтернативы. Он такжевновь подтвердил поддержку ЕС переговорам в рамках формата сопредседателей Минской группы ОБСЕ