Ռուսաստանն օգտագործում է չկարգավորված հակամարտությունները, ինչպես օրինակ Ղարաբաղը, որպես արտաքին և տարածաշրջանային քաղաքականության գործիք` պահպանելու համար իր ազդեցությունը տարածաշրջանում: Այսպիսի կարծիք է հայտնել Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի Միացյալ զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար, ամերիկացի գեներալ Ֆիլիպ Բրիդլավը:
Ըստ նրա, Մոսկվան փաստացի ուժեղացրել է անկայունությունը տարածաշրջանում` զենք ծախելով Ադրբեջանին և զինվորական ներկայությունը պահպանելով Հայաստանում: Այդպիսի քաղաքականությունն այսօր, գուցե, ամենամեծ խոչընդոտն է Կովկասում խաղաղության հաստատման համար: «Իրականում, բռնությունը շփման գծում և հայ-ադրբեջանական սահմանին շատ է սաստկացել վերջին երկու տարում, իսկ 2015-ն ամենամահաբերն էր 1994 թ. հրադադարը կնքելուց ի վեր»,-ասել է Բրիդլավը` ելույթ ունենալով ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի զինված ուժերի կոմիտեում, հայտնում է Turan-ը:
Նա ասել է, որ «Ռուսաստանն օգտագործում է Ղարաբաղն ու այլ սառեցված հակամարտությունները, հակամարտության մեկ մի կողմին սատարելով, մեկ մյուսին, հարձակվում է իր մոտակա հարևանների վրա, խախտելով նրանց ինքնիշխանությունը, հակառակ Մոսկվայի նախկին պայմանավորվածություններին և միջազգային կարգի համաձայնեցված պայմաններին…Ռուսաստանը մտադիր է վերանայել այդ կանոնները»:
ԱՄՆ ազգային հետախուզության տնօրեն Ջեյմս Քլափփերն, ելույթ ունենալով ԱՄՆ Կոնգրեսի մեկ այլ կոմիտեում, նշել է, որ լարվածությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բարձր է մնում «ռազմական հզորության կայուն ավելացման պատճառով, Ադրբեջանում տնտեսական պայմանների վատթարացման հետ մեկտեղ»: «Դա բարձրացնում է հակամարտության վերսկսման հավանականությունը 2016-ին»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը ղարաբաղյան հակամարտության կողմերին կոչ էր արել խուսափել իրավիճակի հետագա սրումից։ Բրյուսելի ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում,անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը, Ստոլտենբերգը շեշտել է, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքը լարվածության թուլացման կողմնակից է։
«Ես կարծում եմ՝ ամենակարևորն այն է, որ կողմերը կամք և զսպվածություն ցուցաբերեն, խուսափեն ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակի սրումից»,- ասել է Ստոլտենբերգը
Հարցին, թե արդյոք ՆԱՏՕ-ում է՞լ են կարծում, որ իրավիճակը կարող է սրվել ղարաբաղյան գոտում, դաշինքի գլխավոր քարտուղարը հստակ պատասխան ի տվել՝ միաժամանակ ընդգծելով, որ իրենք ուշադրությամբ հետևում են տարածաշրջանային զարգացումներին։

Россия использует неразрешенные конфликты, такие как Карабах, в качестве инструмента внешней и региональной политики, чтобы сохранить свое влияние в регионе. Подобное мнение выразил главнокомандующий Объединенными вооруженными силами (ОВС) НАТО в Европе, американский генерал Филипп Бридлав.
По его словам, Москва фактически усилила нестабильность в регионе, продав вооружения Азербайджану и сохранив военное присутствие в Армении. Подобная политика, возможно, является сегодня самым большим препятствием для достижения мира на Кавказе. «На самом деле, насилие вдоль линии соприкосновения и армяно-азербайджанской границе значительно обострилось в последние два года, а 2015 год стал самым смертоносным годом в конфликте после перемирия 1994 года», – сказал Бридлав, выступая в Комитете Палаты представителей по вооруженным силам, сообщает Turan. Россия, сказал он, использует Карабах и другие замороженные конфликты, манипулируя попеременной поддержкой участникам конфликта, чтобы сохранить свое влияние в этих регионах. «Россия принуждает, манипулирует, и нападает на своих ближайших соседей, нарушая суверенитет государств, вопреки прежним договоренностям Москвы и в нарушение международных норм. Россия не хочет соблюдать согласованные правила международного порядка … Она хочет переписать их», – добавил он.
В свою очередь, директор национальной разведки США Джеймс Клаппер, выступая в другом комитете Конгресса США, отметил, что напряженность между Арменией и Азербайджаном остается высокой, ввиду «устойчивого наращивания военной мощи, наряду с ухудшением экономических условий в Азербайджане». «Это повышает вероятность возникновения конфликта в 2016 году», – сказал он.
Ранее генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг призвал стороны карабахского конфликта избегать дальнейшего обострения ситуации.
Обращаясь к карабахскому конфликту, Столтенберг несколько раз подчеркнул, что Североатлантический альянс выступает за ослабление напряженности. «Я считаю, что важнее всего, чтобы стороны проявили волю и сдержанность и избегали обострения ситуации в зоне карабахского конфликта», – сказал Столтенберг.
На вопрос, считают ли и в НАТО, что ситуация в зоне карабахского конфликта может обостриться, генсек Североатлантического альянса не дал четкого ответа, в то же время, подчеркнув, что они внимательно следят за развитием событий в регионе. «Мы, конечно, внимательно следим за процессами в Азербайджане и Нагорном Карабахе. И Азербайджан, и Армения являются партнерами НАТО, и мы очень высоко оцениваем сотрудничество с обеими странами», – сказал он. Столтенберг уклонился от ответа на вопрос о том, знают ли в НАТО, как избежать жертв в зоне карабахского конфликта.