3 Մարտ 2016 - 13:12 AMT
Մարտի 2-ին ԱՄՆ Ջորջիա նահանգի Սենատն ընդունել է թիվ 991 բանաձևը, որով «2016-ի ապրիլը ճանաչվել է որպես ցեղասպանության մասին իրազեկման և կանխարգելման ամիս», հայտնում է Ամերիկայի Հայկական համագումարը:
Բանաձևում ասվում է, որ «շրջանառության մեջ դնելով «ցեղասպանություն» եզրույթը, Ռաֆայել Լեմկինը հետազոտել է հայ բնակչության և այլ քրիստոնյա համայնքների բռնի ուծացման, բռնագաղթի և բնաջնջման փաստերը` նշելով 1939 թվականի Հիտլերի հայտնի արտահայտությունն այն մասին, թե ով է հիմա հիշում հայերի ջարդերի մասին»:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է հանդիպել և միասնական լինել Ջորջիա նահանգի Սենատի անդամների հետ` ապրիլը որպես ցեղասպանության մասին իրազեկման ամիս ճանաչելու գործում»,-ասել է Ջորջիա նահանգի Հայկական համագումարի նախագահ Վահան Քասաբյանը, որը ներկա է եղել օրինագծի ընդունմանը: «Բանաձևին սատարել են երկու կուսակցությունները, մենք ընդլայնելու ենք մեր ջանքերն` ուղղված Ցեղասպանության ճանաչմանն ու իրազեկմանը մարդու իրավունքների վերաբերյալ մեր կրթական ծրագրում»,-հավելել է Քասաբյանը:
Բանաձևը որպես ցեղասպանության փաստեր հղում է անում եվրոպացի հրեաների հոլոքոսթին, Կամբոջայի, Բոսնիայի, Իրաքի, Ռուանդայի, Սուդանի ցեղասպանություններին, ինչպես նաև «Իսլամական պետության» գործողություններին Սիրիայում և Իրաքում:
2015-ին ԱՄՆ Ջորջիա նահանգի Ներկայացուցիչների պալատը հարգանքի տուրք մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին` ընդունելով H.R. 904 բանաձևը, որով ապրիլի 24-ը նահանգում հայտարարվեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր:

Сенат штата Джорджия 2 марта принял резолюцию 991 «По признанию апреля 2016 года месяцем предотвращения и осведомленности о Геноциде», сообщает Армянская Ассамблея Америки.
В резолюции говорится, что «вводя в обиход термин «геноцид», Рафаэль Лемкин начал расследование принудительной ассимиляции, депортации и истребления армянского населения и других христианских общин с апреля 1915 года, указывая на знаменитую фразу Адольфа Гитлера в 1939 году. «После всего этого кто помнит о погромах армян?»
«Для меня большая честь встретиться и объединиться с членами Сената штата Джорджия в признании апреля как месяца осведомления о Геноциде»,- сказал доктор Ваан Кассабян, Председатель Армянской Ассамблеи штата Джорджия, присутствовавший на Капитолии, чтобы освидетельствовать принятие законопроекта. «Резолюция была поддержана обеими партиями, и мы будем продолжать наши усилия по расширению признания Геноцида и образования в области прав человека в нашей школьной программе», – добавил Кассабян.
Резолюция продолжает, в качестве выдающихся примеров, ссылаться на Холокост европейских евреев во время Второй мировой войны, а также геноциды в Камбодже, Боснии, Ираке, Руанде, Судане, а также текущую агрессию Исламского государства в Сирии и Ираке.
В 2015 году палата представителей американского штата Джорджия отдала дань уважения памяти жертв Геноцида армян принятием Резолюции H.R. 904. Принятой резолюцией 24 апреля в штате объявлено Днем памяти жертв Геноцида армян.