7 Մարտ 2016 - 08:33 AMT
Վրաստանի և «Գազպրոմի» միջև գործող համաձայնագիրն, ըստ որի Թբիլիսին ստանում է Հայաստան առաքվող գազի 10 տոկոսը որպես վարձավճար տարանցման համար, ուժի մեջ կմնա մինչև տարեվերջ:
Ինչպես գրում է ՏԱՍՍ-ը, այդ մասին լրագրողներին է հայտնել Վրաստանի փոխվարչապետ, էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն: Ըստ նրա, Մոսկվան հավանություն է տվել մինչև 2016-ի ավարտը տարանցման պայմաններն ուժի մեջ թողնելու վերաբերյալ Թբիլիսիի առաջարկին:
«Գազպրոմի» հետ պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել, մնում է միայն ստորագրել պայմանագիրը: Մինչև տարեվերջ կգործեն վերջին տարիներին գործող համաձայնագրով նախատեսված պայմանները` Վրաստանը կստանա Հայաստան առաքվող ռուսական գազի 10 տոկոսը»,-ասել է Կալաձեն լրագրողներին:
Ավելի վաղ Կալաձեն հայտարարել էր, թե «Գազպրոմը» սպառնում է դադարեցնել գազի տարանցումը Վրաստանի տարածքով, եթե վերջինս չհամաձայնվի առաջարկվող պայմաններին, այն է` դեպի Հայաստան գազի առաքման դիմաց հաշվարկներում հումքային ձևից անցնել արժութային հաշվարկի: «Գազպրոմը» զգուշացրել էր, որ հակառակ դեպքում ՀՀ գազի մատակարարումն ամբողջությամբ կիրականացվի Իրանի տարածքով:
Գազի հարցը Վրաստանում իշխանությունների և ընդդիմության առճակատման առարկա դարձավ, երբ Վրաստանը հայտարարեց, որ մտադիր է ավելացնել գազի գնումները ՌԴ-ում, քանի որ Ադրբեջանից ստացվող գազի քանակը չի բավարարում: Ընդդիմությունը մեղադրեց իշխանություններին երկիրը Մոսկվայից կախման մեջ դնելու համար, իշխանությունները հարցը զուտ տեխնիկական են համարում: էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն հայտնել է նաև, որ ՌԴ-ն պահանջել է Վրաստանից փոխհաշվարկներում անցնել արտարժույթի` գազով վարձահատույց լինելու պատճառով, հակառակ դեպքում սպառնալով դադարեցնել տարանցումն ու գազի առաքումները ՀՀ կատարել Իրանի տարածքով:

7 Март 2016 - 08:09 AMT
Действующее соглашение между Грузией и «Газпромом», по которому Тбилиси получает 10% поставляемого в Армению российского газа в качестве оплаты за транзит, останется в силе до конца 2016 года.
Как пишет ТАСС, об этом сообщил журналистам грузинский вице-премьер, министр энергетики Каха Каладзе. По его словам, из Москвы получено согласие на предложение Тбилиси оставить в силе до конца текущего года прежние условия транзита.
«Договоренность с «Газпромом» достигнута, осталось только подписать этот договор, – сказал Каладзе. – До конца 2016 года мы остаемся на условиях того контракта, который действовал на протяжении ряда лет: Грузия получит 10% от общего количества российского газа, транспортируемого в Армению».
Ранее Каладзе сообщал, что «Газпром», предложивший Тбилиси перейти на валютные расчеты за транзит газа в Армению вместо действующей схемы оплаты транзита сырьем, угрожает полностью свернуть поставки через Грузию, если власти страны откажутся от предложения. Армения при таком сценарии будет на 100% снабжаться газом из Ирана.
Газовый вопрос в Грузии перешел в разряд политического противостояния властей и оппозиции после того, как Грузия заявила о намерениях увеличить закупки газа в России из-за нехватки газа из Азербайджана. Оппозиция обвинила власти в попытке поставить страну в зависимость от Москвы, власти обвинения опровергали, называя вопрос чисто техничческим. Тбилисе также вел переговоры с Тегераном и Ереваном о закупках иранского газа, однако в итоге заключил с Баку соглашение о закупках дополнительных объемов «голубого топлива».
В настоящее время 88% потребляемого газа поставляется в Грузию из Азербайджана, а 12% – из России. Российский газ Грузия получает в качестве платы за транзит через свою территорию углеводорода в Армению.