Հռոմի պապ Ֆրանսիսկոսը Գյումրիի Սրբոց Նահատակաց առաջնորդանիստ հայ կաթողիկէ տաճարին նվիրել է խորհրդանշական մի քար՝ վերցված Հռոմի Սբ. Պետրոսի Մայր Տաճարի պատից՝ ի նշան միության և հաղորդության:
Ինչպես հայտնում է Հայ կաթողիկե եկեղեցու Հայաստանի, Վրաստանի, Ռուսաստանի և Արևելյան Եվրոպայի առաջնորդարանը, քարը Պապի անունից ուղարկել է Վատիկանի Սբ. Պետրոսի Պապական աթոռանիստ տաճարի լուսարարապետ Կարդինալ Անջելո Քոմաստրին՝ հատուկ նամակի հետ միասին:
2015թ. դեկտեմբերի 8-ով թվագրված այդ նամակում կարդինալ Քոմաստրին գրում է, որ Պապի նվիրած մեջ 2000 թվականին՝ Նորին Սրբություն Սբ. Հովհաննես Պողոս Բ Պապի կողմից: Քարը Սբ. Պետրոսի տաճարից վերցվեց Ողորմության հոբելյանական տարվա բացման առթիվ՝ 2015թ. դեկտեմբերի 8-ին Անարատ Հղության տոնին:
Նշվում է նաև, որ այս քարը նվիրվում է «որպես նշան սերտ հաղորդության Սրբազան Քահանայապետի հետ, որը հաջորդն է Պետրոս առաքյալի և որպես մասնակցություն հոգևոր շնորհների հոբելյանական տարվա»:
Գյումրիի Սրբոց Նահատակաց եկեղեցին օծվել է 2014 թվականի սեպտեմբերի 24-ին: Գյումրիում Հայ կաթողիկե աթոռոնիստ եկեղեցի կառուցելու նպատակ է ունեցել և առաջին քայլերն իրականացրել է Հայ կաթողիկե եկեղեցու Հայաստանի, Վրաստանի, Ռուսաստանի և Արևելյան Եվրոպայի թեմի առաջին առաջնորդ Գ.Տ. Ներսես արքեպիսկոպոս Տեր-Ներսիսյանը: Նախապատրաստական գործողությունները շարունակել է երկրորդ առաջնորդ Գ.Տ. Նշան արքեպիսկոպոս Կարաքեհեէյան: Շինարարական աշխատանքները սկսվել են Առաքելական պատվիրակ նշանակված, Հ. Վահան ծ.վրդ. Օհանյանի օրոք 2010-ից՝ Գարեգին Բ Ամենայն հայոց կաթողիկոսի օրհնությամբ, ՀՀ կառավարության աջակցությամբ:
Գյումրիի Սրբոց Նահատակաց եկեղեցին օծվել է 2014 թվականի սեպտեմբերի 24-ին: Եկեղեցու շինարարական աշխատանքները շարունակել և ավարտին է հասցրել 2011-ից թեմի առաջնորդի պաշտոնը ստանձնած Գ.Տ. Ռաֆաել արքեպիսկոպոս Մինասյանը, ում որոշմամբ էլ՝ որպես Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի խորհրդանիշ, ի նշան նահատակների անմար հիշատակի, եկեղեցին կրում է Սրբոց նահատակաց անվանումը:

Папа Римский Франциск подарил армянскому кафедральному католическому собору Св. Мучеников в городе Гюмри камень из стены собора Св. Петра в Риме в качестве символ единения.
Как сообщает примат Армянской католической церкви в Армении, Грузии, России и Восточной Европе, камень из храма вместе с письмом отправил от имени Папы Римского председатель Фабрики Св. Петра, кардинал Анджело Комастри. В письме, датированном 8 декабря 2015 года, кардинал пишет, что камень был заложен в дверь собора Св. Петра в 2000 году Папой Римским Иоанном Павлом II. Камень достали 9 декабря 2015 года по случаю открытия юбилейного года милосердия.
В письме также отмечено, что камень преподносится в подарок «в знак тесной связи с Первосвященником, последователем апостола Петра, и в качестве участия в юбилейном годе духовных даров».
Собор Св. Мучеников в Гюмри был освящен 24 сентября 2014 года. Цель постройки армянской католической церкви в Гюмри поставил перед собой первый глава епархии армянской католической церкви Армении, Грузии, России и Восточной Европы, архиепископ Нерсес Тер-Нерсесян, он же и сделал первые шаги в направлении строительства церкви. Предварительные работы продолжил второй глава епархии архиепископ Ншан Каракехеян. Строительство церкви продолжилось при ерхиепископе Рафаэле Минасяне, по чьему решению церковь носит название Вс. Мучеников как символ 100-летней годовщины Геноцида армян и в знак вечной памяти мучеников.