11 Մարտ 2016 - 12:04 AMT
Ռուսաստանը շարունակում է հետևողական աշխատանք տանել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար, սակայն վերջնական որոշում կարող են կայացնել միայն հակամարտության անմիջական մասնակիցները։ Այս մասին մարտի 11-ին լրագրողներին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Նա շեշտել է, որ ո՛չ միջազգային միջնորդները, ո՛չ Ռուսաստանը չեն կարող հակամարտությունը լուծել Հայաստանի կամ Ադրբեջանի փոխարեն:
«Դա միանգամյա ջանք չէ, այլ հետևողական գիծ, որն առկա է միջազգային ձևաչափերում։ Եվ լինելով այդ ձևաչափերի պատասխանատու մասնակից՝ Ռուսաստանը շարունակում է հետևողական աշխատանքը։ Սակայն կոնկրետ որոշումներ, վերջնական նախաձեռնություններ կարող են անել միայն այդ հակամարտության մասնակիցները»,-ասել է Պեսկովը, գրում է Tert.am-ը:
Մարտի 10-ին ՀՀ և ՌԴ նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Վլադիմիր Պուտինը Մոսկվայում աշխատանքային հանդիպում անցկացրին: Նախագահները քննարկել են այդ թվում ղարաբաղյան հակամարտության, եվրասիական ինտեգրման, ռուս-հայկական հարաբերությունների շրջանակներում կարևոր հարցեր:

Россия продолжает вести последовательную работу для решения нагорно-карабахского конфликта, однако окончательные решения могут принимать только непосредственные участники конфликта, сказал 11 марта журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает РИА Новости.
«Это действительно не какие-то разовые усилия, это последовательная линия, действительно, скажем так, существующих в международных форматах. И будучи ответственным участником этих форматов Россия продолжает последовательную работу. Но опять же все-таки какие-то конечные решения, какие-то окончательные инициативы могут исходить только от самих участников этого конфликта», — сказал Песков, отвечая на вопрос журналистов, какие действия в этом направлении предпринимал Кремль в последнее время.
10 марта на встрече в Москве президент Армении Серж Саргсян во время встречи с Владимиром Путиным поблагодарил главу российского государства за усилия, которые РФ прилагает по решению карабахского конфликта.
«Ни международные посредники, ни Россия не могут урегулировать конфликт за Армению и за Азербайджан», — отметил Песков.