16 Մարտ 2016 - 06:56 AMT
Հայաստանի և Կիպրոսի Հանրապետությունների միջև մշակութային գործակցության շրջանակում` մարտի 16-ին, Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարության հարակից այգում կտեղադրվի Հին Ջուղայի խաչքարերից մեկի կրկնօրինակը:
Խաչքարի հանդիսավոր բացմանը ներկա կգտնվեն երկու երկրի նախագահները:
Արարողությանը կմասնակցեն ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանն ու Կիպրոսի կրթության և մշակույթի նախարար Կոստաս Կադիսը:
Խաչքարի տեղադրման առաջարկը ներկայացվել է ՀՀ մշակույթի նախարարության կողմից՝ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության համաձայնությամբ՝ Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարության խնդրանքով:
Խաչքարը թվագրվում է 1598-ով, գույնը՝ բաց կարմրավուն: Ջուղայի խաչքարերը 15-17-րդ դարերի խաչքարային մշակույթի պատկերագրական, ոճական ու իմաստաբանական առումով խիստ եզակի երևույթ էին:
Տեղադրվող կրկնօրինակի հեղինակն անվանի վարպետ, խաչքարագործության մշակույթի յուրահատուկ դպրոցի հիմնադիրներից` Ռուբեն Նալբանդյանն է:
2010-ին «Խաչքարի արվեստ. խորհուրդն ու խաչքարագործությունը» Հայաստանի Հանրապետության հայտն ընդգրկվեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում:

В рамках сотрудничества в области культуры между Арменией и Кипром 16 марта в парке, прилегающем к зданию министерства иностранных дел Республики Кипр, будет установлена копия одного из хачкаров Старой Джуги.
На торжественной церемонии открытия будут присутствовать президенты Армении и Кипра Серж Саргсян и Никос Анастасиадис, министр культуры РА Асмик Погосян и министр образования и культуры Кипра Костас Кадис.
Предложение по установке хачкара было представлено министерством культуры Армении при согласии министерства иностранных дел РА по просьбе МИД Кипра.
Хачкар светло-красного цвета датируется 1598 годом. Хачкары Джуги в иконографическом, стилистическом и смысловом плане являются редкими примерами хачкарной культуры 15-17 веков, термины были чрезвычайно редким явлением. Автором копии хачкара является известный мастер, один из основателей школы хачкарного исскуства Рубен Налбандян.
В 2010 году была представлена заявка «Искусство армянского хачкара: символика и искусство изготовления хачкара», которая была включена в представительный список ЮНЕСКО по нематериальному культурному наследию человечества.