17 Մարտ 2016 - 14:34 AMT
ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիա նահանգի հայաշատ Գլենդել քաղաքում ապրիլի 24-ը հայտարարվել է «Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր», ինչի առթիվ այդ օրը բոլոր դպրոցների համար կլինի ոչ աշխատանքային:
Թուրքական Demokrathaber լրատվակայքի թղթակից Հրանտ Գասպարյանը տեղեկացնում է, որ Գլենդելի դպրոցների տարածաշրջանային միությունը միաձայն ընդունել է այս մասին առաջարկված բանաձևի նախագիծը:
Այսպիսով, Գլենդելը կլինի ԱՄՆ-ի առաջին քաղաքը, որ, ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի, ապրիլի 24-ին կփակի դպրոցների դռները: Նշվում է նաև, որ Գլենդելի դպրոցներում օգտագործվող բոլոր օրացույցերում ապրիլի 24-ը կնշվի որպես «Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր», գրում է Ermenihaber.am-ը:
Թեմայի վերաբերյալ հայտարություն տարածած ԱՄՆ-ի հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) այս բանաձևի ընդունումը որակել է որպես կարևոր քայլ՝ հանուն արդարության պայքարող ամեն մեկի համար:
2015-ին Գլենդելի քաղաքական խորհրդի անդամները, քաղաքապետ Զարեհ Սինանյանի գլխավորությամբ, միաձայն ընդունել են հռչակագիր՝ ապրիլը հայտարարելով «Հայոց ցեղասապության հիշատակման» ամիս: 2015-ին առաջին անգամ Գլենդելի քաղաքական խորհրդի բանաձեւում կոչ է արվում ԱՄՆ նախագահին ու Կոնգրեսի անդամներին՝ ճանաչել Հայոց Ցեղասպանությունը:

В американском городе Глендейле 24-го апреля школы будут закрыты в память о Геноциде армян.
Как сообщает Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA), соответствующее решение было принято советом школ общины Глендейл. Тем же решением 24-е апреля провозглашено «Днем памяти Геноцида армян».
«Это значимый день для ANCA и всех тех, кто борется за справедливость и сохранение памяти жертв Геноцида армян», – говорится в сообщении ANCA.
В марте 2015 года Городской совет Глендейла принял по инициативе мэра города Заре Минасяна резолюцию, согласно которой апрель объявлен месяцем памяти жертв Геноцида армян.
В резолюцию было включено требование о том, чтобы в школах, музеях и библиотеках Глендейла была представлена соответствующая информация о Геноциде армян.
В принятой резолюции руководство города призвало президента США Барака Обаму приложить все необходимые усилия для содействия в нормализации армяно-турецких отношений и полноценного признания турецкими властями факта геноцида.