Մարտի 16-ին և լույս 17-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 400 կրակոց:
Հատկանշական է, որ ադրբեջանական կողմը, որը անընդհատ հանդես է գալիս հակամարտ զորքերի շփման գոտում իրադրությունն ապակայունացնող նախահարձակ գործողություններով, շարունակում է ապատեղեկատվություն տարածել առ այն, թե իբր երեկ հայկական ստորաբաժանումները պաշտպանության բնագծի հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ գնդակոծել են Թափկարակոյունլու բնակավայրը՝ թիրախ ընտրելով տներն ու գյուղի դպրոցը:
ՊԲ մամուլի ծառայությունն իրազեկում է, որ ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կողմից տարածված լուրը ոչ այլ ինչ է, քան իրավիճակն արհեստականորեն սրելուն ուղղված հերթական սադրիչ ապատեղեկատվություն:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները ոչ միայն ձեռնպահ են մնում խաղաղ բնակավայրերն ու օբյեկտները հարվածի տակ առնելու գործողություններից, այլև հակառակորդի դիրքերի ուղղությամբ կանխարգելիչ քայլերի են դիմում միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Մարտի 15-ին և լույս 16-ի գիշերը շփման գծում հակառակորդը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է մոտ 700 կրակոց:
Հանգստյան օրերին` մարտի 12-ին և 13-ին, հակառակորդը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, 60 միլիմետրանոց ականանետից, ՀՀՆ-9 և ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է մոտ 3000 կրակոց:

16 марта и в ночь на 17 марта на линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана азербайджанские подразделения продолжали нарушать режим прекращения огня.
Как сообщили в пресс-службе Минобороны Арцаха, в направлении армянских позиций было произведено более 400 выстрелов из стрелкового оружия различного калибра.
Передовые подразделения Армии обороны Арцаха в основном воздерживались от ответных действий и продолжали уверенно вести боевое дежурство.
Минобороны Арцаха также опровергло сообщения азербайджанских СМИ об обстреле одного из населенных пунктов этой страны.
Как отмечается в заявлении Минобороны Арцаха: «Символично, что азербайджанская сторона постоянно предпринимает наступательные действия на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана с целью дестабилизации ситуации и продолжает распространять дезинформацию о том, будто накануне армянские подразделения обстреляли населенный пункт Тапкаракаюнлу, избрав в качестве мишени дома и школу.
Пресс-служба Армии обороны заявляет, что распространенные азербайджанской стороной публикации являются дезинформацией, направленной на искусственное обострение ситуации.
Передовые подразделения Армии обороны не только воздерживаются от действий, которые могут поставить под удар мирные населенные пункты и объекты, но и предпринимает превентивные шаги в направлении позиций противника лишь в случае крайней необходимости».
15 марта и в ночь на 16 марта в направлении армянских позиций было произведено порядка 700 выстрелов из стрелкового оружия различного калибра.
Как сообщили в пресс-службе Минобороны Арцаха, передовые подразделения Армии обороны НКР уверенно выполняют поставленные перед собой задачи, прибегая к ответным мерам лишь в случае крайней необходимости.