Դորտմունդի «Բորուսիայի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը հայտնվել է «Արսենալի» հետաքրքրությունների շրջանակում, հայտնում է «Սպորտ-էքսպրեսը» Bild-ի վրա հղումով:
Հայաստանի հավաքականի 27-ամյա ֆուտբոլիստը Լոնդոնի ակումբի հիմնական թիրախն է լինելու առաջիկա ամառային տրանսֆերային պատուհանի ժամանակ: Առաջիկայում ակումբը մտադիր է բանակցություններ սկսել:
Մխիթարյանի Անգլիա տեղափոխվելու մասին լուրերն անընդհատ շրջանառվում են: Դեռ Դորտմունդ տեղափոխվելուց առաջ Մխիթարյանը ցանկանում էր ձեռք բերել »Լիվերպուլը»: 2012-ին նրանով հետաքրքրվում էր «Արսենալը»:
2015-ին Sports.ru-ն հրապարակել էր խորհրդային դպրոցի ամենաթանկարժեք ֆուտբոլիստների վարկանիշը, որոնք այժմ մասնակցում են եվրոպական առաջնություններին: ԱՊՀ երկրներից տրանսֆերների թոփ-11 կազմվել է transfermarkt.de կայքի տվյալների հիման վրա, որի երկրորդ հորիզոնականում Հենրիխ Մխթարյանն է: Նրա անցումը «Շախտյորից» «Բորուսիա» 2013-ին կազմեց 27,5 մլն եվրո` դառնալով պատմության մեջ ամենաթանկ տրանսֆերը ԱՊՀի-ց ֆուտբոլիստների դեպքում: Մխիթարյանը վարկանիշով զիջում է միայն Անդրեյ Շևչենկոյին Ուկրաինայից, որի տրանսֆերը «Միլանից» «Չելսի» 2006-ին կազմեց 46 մլն դոլար: Այս խաղաշրջանում Մխիթարյանը 42 խաղի է մասնակցել գերմանական ակումբի կազմում, 19 գնդակ է իրացրել և 14 գոլային փոխանցում կատարել:

Полузащитник дортмундской «Боруссии» Генрих Мхитарян попал в сферу интересов «Арсенала», сообщает Спорт-Экспресс со ссылкой на Bild.
27-летний игрок сборной Армении станет главной целью лондонского клуба в предстоящее летнее трансферное окно. В ближайшее время представители «канониров» намерены начать переговоры.
Слухи о возможном переезде Мхитаряна в Англию возникают регулярно. Еще до переезда в Дортмунд Мхитаряна собирался приобрести «Ливерпуль». В 2012 году также сообщалось в заинтересованности «Арсенала» в покупке армянского футболиста.
В 2015 году Sports.ru опубликовал рейтинг самых дорогих футболистов советской школы, перешедших в европейские чемпионаты. ТОП-11 трансферов из стран СНГ был составлен на основе данных сайта transfermarkt.de. Второе место в рейтинге занял хавбек сборной Армении и полузащитник дортмундской «Боруссии» Генрих Мхитарян. Его трансфер из «Шахтера» в Боруссию» в 2013 году, обошедшийся в 27.5 млн евро, стал вторым за всю историю трансферов футболистов из стран СНГ. Мхитарян уступил в рейтинге только Андрею Шевченко (Украина), чей трансфер из «Милана» в «Челси» в 2006 году обошелся в 46 млн евро. Самый дорогой футболист в истории немецкого клуба на данный момент вполне оправдывает средства и похоже готов стать настоящим лидером своего клуба. В этом сезоне Мхитарян провел в составе немецкого клуба 42 матча, забил 19 мячей и отдал 14 голевых передач.