21 Մարտ 2016 - 06:15 AMT
Չնայած հակամարտող կողմերի միջև ձեռք բերված՝ իրավիճակը չապակայունացնելու մասին պայմանավորվածություններին, հանգստյան օրերին` մարտի 19-ին և 20-ին, ադրբեջանական կողմի պատճառով իրադրությունը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում եղել է լարված:
Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 2400 կրակոց:
Շփման գծի հարավային, հարավարևելյան և հյուսիսային ուղղություններով ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 60 (40 արկ) և 82 (11 արկ) միլիմետրանոց ականանետեր:
Սովորության համաձայն, փորձելով պարտակել իր ապակառուցողական գործողությունները, Ադրբեջանը լարվածության աճի մեջ շտապել է մեղադրել հայկական կողմին:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը կրկին վերահաստատում է իր հանձնառությունը խստորեն հետևել ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ միևնույն ժամանակ պատրաստ լինելով կանխել հակառակորդի ցանկացած սադրիչ գործողություն, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Մարտի 13-ից 19-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, 60 միլիմետրանոց ականանետից, ՀՀՆ-9 և ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 7000 կրակոց:
ԼՂՀ ՊՆ-ն ողջունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի՝ հրադադարի ռեժիմի պահպանման կոչը` միաժամանակ ակնկալելով, որ Ադրբեջանի ՊՆ հայտարարության մեջ գտնել հրադադարը պահպանելու և սադրանքների չգնալու մասին հստակ պատրաստակամության հայտարարություն:

Несмотря на достигнутые между сторонами карабахского конфликта договоренности об отказе от дестабилизации ситуации, в выходные дни – 19 и 20 марта ситуация на линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана была напряженной по вине азербайджанской стороны. Об этом говорится в сообщении пресс-службы МО НКР.
В указанный период противник произвел в сторону армянских позиций более 2400 выстрелов из стрелкового оружия различного калибра. В южном, юго-восточном и северном направлении линии соприкосновения, противник применил также минометы 60 мм (42 снаряда) и 82 мм (11 снарядов). Как обычно, пытаясь скрыть свои деструктивные действия, азербайджанская сторона поспешила обвинить во всем армянскую сторону. МО НКР вновь подтверждает свою приверженность строго соблюдать достигнутые договоренности, одновременно, будучи готовым, предотвратить любое провокационное действие противника, передает Armenia Today.
Читайте также: МО НКР: Баку пытается обострить ситуацию, распространяя дезинформацию о ситуации на передовой