ԵԱՀԿ նախագահությունում Գերմանիայի կառավարության հատուկ ներկայացուցիչ Գերնոթ Էրլերը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (ՌԴ), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ) և Պիեռ Անդրիոն (Ֆրանսիա) տարածած հայտարարությունում «վերահաստատել են իրենց հաստատուն հանձնառությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային կարգավորման հարցում», հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
«Խաղաղ կարգավորման գործընթացում առաջընթաց արձանագրելու համար խիստ անհրաժեշտ է, որ կողմերը ձեռնարկեն բոլոր միջոցները՝ բռնություններից խուսափելու համար, մասնավորապես, այնպիսի բռնություններից, որոնք ազդում են շփման գծում և Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին ապրող խաղաղ բնակչության վրա: Այս համատեքստում մենք աջակցում ենք ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկի կոչին, ով հորդորել էր կողմերին Նովրուզ Բայրամի և Սուրբ Զատիկի տոներին խստորեն պահպանել հրադադարը: Մենք կոչ ենք անում կողմերին ստեղծել պայմաններ, որպեսզի տարածաշրջանի ժողովուրդները կարողանան նշել այդ տոները խաղաղ պայմաններում»,- ասված է հայտարարությունում:
Համանախագահները, ԵԱՀԿ-ն նախագահող Գերմանիայի հետ կշարունակեն աշխատել կողմերի հետ՝ կարգավորման տարրերի, բռնությունները նվազեցնելու քայլերի և մարդկային շփումները խրախուսող ծրագրերի շուրջ, նաև ասված է հայտարարության մեջ:
Չնայած հակամարտող կողմերի միջև ձեռք բերված՝ իրավիճակը չապակայունացնելու մասին պայմանավորվածություններին, հանգստյան օրերին` մարտի 19-ին և 20-ին, ադրբեջանական կողմի պատճառով իրադրությունը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում եղել է լարված: Հակառակորդը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 2400 կրակոց: Շփման գծի հարավային, հարավարևելյան և հյուսիսային ուղղություններով ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 60 (40 արկ) և 82 (11 արկ) միլիմետրանոց ականանետեր:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը կրկին վերահաստատում է իր հանձնառությունը խստորեն հետևել ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ միևնույն ժամանակ պատրաստ լինելով կանխել հակառակորդի ցանկացած սադրիչ գործողություն:
ԼՂՀ ՊՆ-ն ողջունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի՝ հրադադարի ռեժիմի պահպանման կոչը` միաժամանակ ակնկալելով, որ Ադրբեջանի ՊՆ հայտարարության մեջ գտնել հրադադարը պահպանելու և սադրանքների չգնալու մասին հստակ պատրաստակամության հայտարարություն:

21 Март 2016 - 12:45 AMT
Спецпредставитель председательства Германии в ОБСЕ Герриот Эрлер и сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов, Пьер Андрю и Джеймс Уорлик подтвердили свои обязательства в вопросе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. В своем заявлении они отметили:
«Для обеспечения прогресса в мирном процессе важно, чтобы стороны предприняли все средства для избегания насилия, в частности, такого насилия: которое отражается на гражданском населении, проживающем на армяно-азербайджанской границе и у линии соприкосновения. В этой связи мы поддерживаем заявление личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика, в котором он призвал стороны строго придерживаться режима прекращения огня в период празднования Новруза и Святой Пасхи. Мы призываем стороны создать соответствующие условия для того, чтобы местное население имело возможность справить праздники в мире»,- отмечается в заявлении.
Авторы заявления также подчеркнули, что председательство Германии в ОБСЕ продолжит работать с противоборствующими сторонами вокруг элементов урегулирования для снижения рисков насилия и реализации программ, которые будут способствовать непосредственным контактам между народами, передает Armenia Today.
Однако, как сообщает Минобороны НКР, несмотря на достигнутые между сторонами карабахского конфликта договоренности об отказе от дестабилизации ситуации, в выходные дни – 19 и 20 марта ситуация на линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана была напряженной по вине азербайджанской стороны.
В указанный период противник произвел в сторону армянских позиций более 2400 выстрелов из стрелкового оружия различного калибра. В южном, юго-восточном и северном направлении линии соприкосновения, противник применил также минометы 60 мм (42 снаряда) и 82 мм (11 снарядов). Как обычно, пытаясь скрыть свои деструктивные действия, азербайджанская сторона поспешила обвинить во всем армянскую сторону. МО НКР вновь подтверждает свою приверженность строго соблюдать достигнутые договоренности, одновременно, будучи готовым, предотвратить любое провокационное действие противника, передает Armenia Today.