22 Մարտ 2016 - 09:19 AMT
2016-ի ամռանը սկսվելու են ռազմավարական նշանակություն ունեցող Հոմս քաղաքի Սբ Մեսրոպ եկեղեցու և Սահակյանի անվան Ազգային վարժարանի վերանորոգման ախատանքները: Այս մասին հայտնել է Դամասկոսի Հայոց թեմի առաջնորդ Գերշ. Տ. Արմաշ եպս. Նալբանդյանը՝ Հոմսում հայ ընտանիքների հետ հանդիպման ժամանակ:
Նա կարևորել է եկեղեցու և դպրոցի վերականգնման անհրաժեշտությունը:
Շրջելով եկեղեցով, որը վնասվել էլ ռմբակոծություններից, եպս. Նալբանդյանի պատվիրակությունը հետևել է եկեղեցու վերականգնման նախնական աշխատաքներին, քննարկել եկեղեցու և դպրոցի ամբողջական վերանորոգմանը վերաբերող հարցեր: «Արևելք»-ին հղումով գրում է Panorama.am-ը:
2011-ի նոյեմբերից Սուրբ Մեսրոպ եկեղեցին և Ազգային ՍահակյանՍահակյանի անվան Ազգային վարժարանը գտնվել են ահաբեկիչների հսկողության տակ: Եկեղեցին ու դպրոցի շենքն ահաբեկիչները դարձրել էին իրենց կենտրոնները, նկուղում գտնվող սրահը՝ հիվանդանոց, ուսուցիչների սենյակը՝ մզկիթ աղոթարան, եկեղեցին՝ հանրակացարան, ննջասենյակներ: Եկեղեցու սուրբ խորանը պղծել էին:
Սիրիական բանակը փետրվարի 3-ին ազատագրել է Հալեպի հյուսիսիային շրջանում գտնվող Նըպպոլ և Ալ Զահրաա ավանները, որոնք ավելի քան 3 տարի շրջափակված էին ահաբեկչական խմբավորումների կողմից: Բացվել է Ազեզեն-Հալեպ ճանապարհը: Ահաբեկիչները փախուստի են դիմել դեպի թուրքական սահման:

Летом этого года в сирийском городе Хомсе начнутся работы по реставрации армянской церкви Св. Месроп и армянской школы «Саакян». Об этом во время встречи с армянскими семьями в Хомсе сообщил глава армянской епархии в Дамаске, Его Высокопреосвященство епископ Армаш Налпантян, передает «Аревелк».
Епископ и более 70-и армянских семей прошлись по территории церкви, поврежденной в результате обстрелов, ознакомились с предварительными работами по реставрации церкви, обсудили вопросы, связанные с полной реконструкцией церкви и школы.
С ноября 2011 года церковь Св. Месропа и армянская школа «Саакян», находящиеся в квартале Хамидия, населенном в основном арабами-христианами, перешли под контроль террористов, которые превратили церковь и здание школы в свои центры, подвальное помещение сделали больницей, учительскую – молельней, а саму церковь – общежитием со спальными номерами.