Փասադենայի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի կոմիտեն ապրիլի 17-ին հրավիրում է համայնքին նշելու Հիշատակի զբոսայգում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության զոհերին նվիրված հուշահամալիրի տեղադրման տարելիցը:
2015-ին Փասադենայում 1500 մարդ է մասնակցել Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման արարորղությանը, ինչպես նաև անմեղ զոհերին նվիրված հուշակոթողի բացմանը: Կոմիտեի անդամները կոչ են անում ապրիլի 17-ին միանալ ոգեկոչման արարողությանը:
ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի Փասադենա քաղաքում 2014-ի ապրիլի 27-ին տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշահամալիրի հիմնարկեքի արարողությունը: Փասադենայի Հիշատակի զբոսայգում տեղակայված հուշահամալիրն ավարտին հասցվեց 2015-ին:
Հայոց ցեղասպանության հուշակոթողի ճարտարապետական նախագծման մրցույթում հաղթող է ճանաչվել Արվեստի կենտրոնի` դիզայնի քոլեջի ուսանողուհի Քեթրին Մենարդի նախագիծը: Մենարդի դիզայնի նախագծի առանձնահատկությունը հետևյալում է` քարե ավազանում կանգնեցված է եռոտանի կառույց, որի վերևի մասից երեք վայրկյանը մեկը ընկնում է մեկ արցունքի կաթիլ, որն էլ խորհրդանշում է Հայոց ցեղասպանության ժամանակ զոհվածներից յուրաքանչյուրի կյանքը. մեկ տարվա ընթացքում 1.5 միլիոն արցունք է թափվելու ավազան:

Комитет мемориала жертв Геноцида армян в Пасадене (PAGMC) 17 апреля приглашает сообщество на годовщину Мемориала жертв геноцида армян, установленном в Мемориальном парке, сообщает Pasadena Now.
В 2015 году 1500 человек присутствовали на почтении памяти жертв на 100-летней годовщине Геноцида армян, а также на открытии Мемориала Пасадены в память невинных жертв. Члены комитета призывают присоединиться Комитету мемориала жертв Геноцида армян в Пасадене 17 апреля этого года, чтобы приобщиться к армянской культуре и посетить выдающийся мемориал.
В 2014 году Комитет мемориала жертв Геноцида армян в Пасадене объявил конкурс по созданию памятника жертвам Геноцида. На конкурсе победила студентка Колледжа искусств Катарин Менард. Комитет, занимающийся вопросами памятника, оценил проект как «эмоциональный и убедительный, который растрогает будущие поколения».
Проект представляет собой большую каменную чашу, в верхней части которой предусмотрены три наклонные колонны. С точки их соприкосновения каждые три секунды падает капля воды — «слеза» — символ погубленной человеческой жизни. В течение года в чашу капает 1,5 млн «слез» в память об армянах, убитых турками в 1915-1918 годах. «Сначала я считала себя недостойной коснуться этой темы. Однако искусство должно служить для раскрытия подобных трагических и темных страниц истории. Я хотела представить весь ужас и жестокость этого злодеяния в такой форме, чтобы о нем помнили», — сказала Катарин Менард. Памятник был установлен 17 апреля 2015 года.