24 Մարտ 2016 - 08:31 AMT
Բուլղարացի գրոսմայստեր Վեսելին Տոպալովը Հավակնորդների մրցաշարում Լևոն Արոնյանի հետ ոչ ոքիից հետո հայտարարել է, որ արդյունքի արժանի խաղ չի դրսևորել:
«Այսպիսի խաղով ես պարտության էի արժանի, սակայն Լևոնը, կարծում եմ, լավագույն խաղավիճակում չէր, ու մի քանի տարօրինակ քայլ կատարեց», – նշել է նա «Ռ-Սպորտ»-ի հետ զրույցում:
Արոնյանը ևս դժգոհել է իր խաղից. «Դիրքը ինձ դուր էր գալիս, ես համոզված էի, որ առավելություն ունեմ: Իսկ հետո ինչ-որ խավարում տեղի ունեցավ», – նշել է Արոնյանը, մանրամասնելով, որ կարծել է, թե վերցնում է հակառակորդի զինվորին, սակայն չի հաշվարկել վերջինիս՝ նավակով խաղալու հնարավորությունը: «Դրանից հետո ես ջղայնությունից սկսեցի բացարձակ հիմար քայլեր կատարել», – ընդգծել է հայ շախմատիստը:
«Ես վատ եմ խաղացել: Եթե շարունակեմ նույն կերպ խաղալ, ինձ ոչինչ չի սպասում: Հավաքվել է պետք», – նշել է նա:
2013-ին Արոնյանը ձախողել էր Հավակնորդների մրցաշարը Լոնդոնում: Նա կիսել էր 6-7-րդ հորիզոնականները ռուսաստանցի Պետեր Սվիդլերի հետ: Մրցաշարի հաղթող է ճանաչվել Անանդը, ով հետագայում պարտվել էր Կարլսենին չեմպիոնական մրցամարտում:
Հավակնորդների մրցաշարն անցկացվում է 14 տուրով, կունենա 4 հանգստյան օր և եզրափակվի մարտի 30-ին: Մրցաշարի հաղթողը իրավունք կստանա պայքարելու աշխարհի չեմպիոնի Մագնուս Կարլսենի հետ նոյեմբերին Նյու Յորքում կայանալիք աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսի համար մրցախաղին:

24 Март 2016 - 07:45 AMT
Грубая ошибка в середине партии с болгарином Веселином Топаловым в турнире претендентов в Москве была сродни временному затмению, лишила перевеса и привела к равной игре, заявил агентству «Р-Спорт» армянский шахматист Левон Аронян.
Аронян белыми фигурами 23 марта завершил вничью партию с Топаловым и набрал 5,5 очка из 10. Гроссмейстер делит 3-4 места с индийцем Вишванатаном Анандом, на полбалла отставая от лидеров россиянина Сергея Карякина и американца Фабиано Каруаны.
«Позиция казалась интересной и мне нравилась, но я не был уверен в преимуществе. А потом случилось какое-то затмение», – прокомментировал свою игру Аронян. По словам Ароняна, он начал делать «абсолютно глупые ходы», которые привели к ничьей. «Я сегодня играл плохо. И если буду в оставшихся турах действовать так же, то мне ничего не светит. Надо собраться», – заключил Аронян.
Топалов же, в свою очередь, заявил, что не заслуживал даже ничьей в партии против армянина Ароняна, однако соперник не воспользовался очевидными возможностями для победы.
«Я бы сказал, что это была очередная плохая моя партия. Результат моего настроения не улучшает. Так, как я играл, я заслуживал поражения, но Левон, видимо, находится в эти дни не в лучшей форме и сделал несколько очень странных ходов», – болгарский гроссмейстер.
После ничьей с Ароняном Топалов набрал 3,5 очка и продолжает находиться на последнем месте в таблице.
В ходе турнира претендентов с призовым фондом 420 тыс евро состоится 14 туров, у 8 гроссмейстеров-участников будет 4 выходных. Турнир завершится 30 марта. Победитель турнира получит право на состязание за титул чемпиона мира с действующим чемпионом мира Магнусом Карлсеном в ноябре в Нью-Йорке.