26 Մարտ 2016 - 06:58 AMT
Մարտի 25-ին և լույս 26-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 2500 կրակոց:
Շփման գծի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը շարունակել է կիրառել նաև 60 (39 արկ) և 82 (34 արկ) միլիմետրանոց ականանետեր, ՀԱՆ-17 (48 արկ) ու ՌՊԳ-7 տիպի նռնականետեր (5 արկ):
Մարտի 26-ին՝ ժամը 07:30-07:40-ի սահմաններում հակառակորդը TR-107 տիպի զենիթահրթիռային կայանքներից շփման գծի հարավարևելյան ուղղությամբ՝ 5 կմ խորությամբ, արձակել է 45 արկ: Արկակոծման հետևանքով վիրավորում է ստացել Թաղավարդ գյուղի բնակիչ, 1989թ. ծնված Երվանդ Կարոյի Ֆիրյանը, ով զբաղվում էր գյուղատնտեսական աշխատանքներով: Մանրամասները ճշտվում են:
ՊԲ առաջապահ զորամասերի կողմից ձեռնարկված պատժիչ գործողությունների արդյունքում՝ հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշվել է, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից իրադրության սրումը և հայտարարում, որ ստեղծված իրավիճակի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է հակառակորդ երկրի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա:
Մարտի 24-ին և լույս 25-ի շփման գծում հակառակորդը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 1200 կրակոց: Շփման գծի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 60 միլիմետրանոց ականանետ (22 արկ) և ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետ (2 արկ):
Մարտի 23-ին և լույս 24-ի գիշերը հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 1100 կրակոց:Շփման գծի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետ (2 արկ): ԼՂՀ ՊՆ-ն հանդես է եկել հայտարարությամբ` անդրադառնալով ադրբեջանական կողմի տարածած ապատեղեկատվությանն առ այն, թե իբր հայերը Նովռուզի նախօրեին և տոնական օրերին խոշոր տրամաչափի գնդացիրներով և ականանետերով զգալիորեն բարձրացրել են լարվածության աստիճանն առաջնագծում:
Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է. «Ինչպես ցույց է տվել հակամարտության կարգավորման ավելի քան 20-ամյա պատմությունը, ադրբեջանական կողմն է պետական կարևորություն ունեցող տոների, կարևոր հանդիպումների նախօրեին գնում շփման գծում իրավիճակի սրման: Ավելին, նման ապատեղեկատվություններ տարածելով, հակառակորդ կողմը հող է նախապատրաստում իր հետագա սադրանքների համար»:

26 Март 2016 - 08:29 AMT
25 марта и в ночь на 26 марта ВС Азербайджана произвели более 2500 выстрелов в направлении позиций Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики.
Как сообщает пресс-служба Министерства обороны НКР, 26 марта, в промежутке между 07:30 и 07:40 по местному времени, азербайджанские ВС применили ракетную установку TR-107 на юго-восточном направлении линии соприкосновения, обстреляв 45 снарядами территорию на глубине 5 км от линии соприкосновения. В результате обстрела ранен житель села Тахавард Ерванд Фирян (1989 г.р). Подробности происшедшего уточняются.
В результате карательных мер карабахской стороны активность противника пресечена.
«Министерство обороны НКР решительно осуждает действия Азербайджана, направленные на обострение ситуации, и подчеркивает, что вся ответственность за последствия ложится на военно-политическое руководство Азербайджана», – подчеркивается в заявлении.
Ранее сообщалось, что в течение последних 24 часов на всей протяженности линии соприкосновения, а также в зоне ответственности Армии обороны НКР азербайджанцы применили как стрелковое оружие, так 60 и 82 мм минометы и ракетные установки TR-107.
Помимо боевых позиций, обстрелу с азербайджанской стороны подвергаются населенные пункты и гражданские лица.
Вечером 25 марта в селе Беркабер Тавушской области Армении огнестрельное ранение получил гражданин РА, 64-летний Норик Алиханян, также был нанесен значительные ущерб хозяйству другого жителя села.
Вооруженные сила РА и подразделения Армии обороны НКР в условиях вооруженного противостояния перешли к действиям, направленным на стабилизацию ситуации и сдерживанию противника.