Հայկական շախմատի առաջատար Լևոն Արոնյանը մարտի 27-ին սպիտակ խաղաքարերով ոչ ոքի է խաղացել ռուսաստանցի Սերգեյ Կարյակինի հետ Մոսկվայում ընթացող Հավակնորդների մրցաշարում: 7 ժամ ձգված այս պարտիան շարունակեց Արոնյանի անհաջողությունների շարքն այս մրցաշարում և վերջնականապես զրկեց նրան հաղթելու հնարավորությունից: Արոնյանը վաստակել է 6,5 միավոր, հայտնում է «Ռ-սպորտ» գործակալությունը:
8 գրոսմայստերների մասնակցությամբ մրցաշարը, որի մրցանակային հիմնադրամը 420 հազար եվրո է, անցնում է Մոսկվայում մարտի 11-29-ը: Հաղթողը 2016-ի նոյեմբերին ԱՄՆ-ում կխաղա աշխարհի գործող չեմպիոն Մագնսու Կարլսենի հետ:
«Ես զգալի առավելություն ունեի, ես պետք է ուղղակի նավակը վերադարձնեի c1 և բացարձակ հաղթական դիրքում կլինեի: Չգիտեմ, թե ինչու խաղացի a5` դա շատ անտաղանդ քայլ էր: Ես այսօր բաց թողեցի հաղթանակի հնարավորությունը` ինչպես և մյուս նախորդ օրերին: Մոսկովյան մրցաշարն ինձ մոտ չստացվեց, սա բաց թողած հնարավորությունների մրցաշար է: Դա ինձ շատ է վշտացրել»,-ասել է Արոնյանը:
Գրոսմայստերը չի կարծում, որ սխալ քայլի պատճառը ցայտնոտն էր:
«Ես ևս 2 րոպե ունեի, իսկ դա բավարար էր տարրական գաղափարներ գտնելու համար»,-ասել է նա: Արոնյանի մրցակից Սերգեյ Կարյակինն, իր հերթին, Արոնյանի հետ պարտիան, որը 6 ժամ է տևել, համարել է ամենաբարդը մոսկովյան մրցաշարում:
«Ավելի շուտ, իմ մրցակիցն էր ժամանակ ձգում, պարտիան կարող էր շատ ավելի շուտ ավարտվել, քանի որ նա ցանկացած պահի կարող էր ոչ ոքի խաղալ, սակայն հաղթանակի հնարավորություններ էր որոնում` հուսալով, որ ես ինչ-որ տեղ կսխալվեմ: Բայց ես հստակ էի գործում պաշտպանության մեջ: Պարտիան շատ բարդ էր»,-մեկնաբանել է խաղը Կարյակինը:
Արոնյանի հետ պարտիայից հետո Կարյակինը հավաքել է 7,5 միավոր և գլխավորում է մրցաշարային աղյուսակը վերջին տուրից առաջ: Նրա հիմնական մրցակիցը Ֆաբիանո Կարուանան է 7 միավորով: Մարտի 28-ին տեղի կունենա Կարյակին-Կարուանա պարտիան:

28 Март 2016 - 08:52 AMT
Армянский гроссмейстер Левон Аронян 27 марта белыми фигурами сыграл вничью с россиянином Сергеем Карякиным в 13-м туре турнира претендентов в Москве. Партия стала очередным невезением Ароняна в течение турнира и окончательно лишила его шансов на победу в турнире. В активе Ароняна стало 6,5 очка, передает агентство «Р-Спорт».
Турнир с участием восьми гроссмейстеров из разных стран и призовым фондом 420 тысяч евро проходит в Москве с 11 по 29 марта. Победитель в ноябре 2016 года в США проведет матч с действующим чемпионом мира норвежцем Магнусом Карлсеном.
«Я имел заметное преимущество, мне надо было просто вернуть ладью на c1, и у меня была абсолютно выигранная позиция. Не знаю, почему пошел ладьей на a5, это был абсолютно бездарный ход. Я сегодня упустил победу – как и во многие предыдущие дни. Турнир в Москве у меня не сложился, это был турнир упущенных возможностей. Я очень расстроен»,- сказал Аронян.
Гроссмейстер не считает, что ошибка была вызвана цейтнотом.
«У меня оставалось еще две минуты, а этого хватает, чтобы найти элементарные идеи», – подчеркнул он.
Соперник Ароняна – российский гроссмейстер Сергей Карякин, в свою очередь, назвал партию против армянского шахматиста, которая длилась более шести часов, сложнейшей на текущем турнире претендентов в Москве.
«Скорее мой соперник тянул время, ведь партия могла завершиться гораздо раньше, так как он мог сыграть на ничью с любой момент, но искал шансы (на победу), надеясь, что я где-то ошибусь. Но я был достаточно точен в защите. Партия была сложнейшая»,- прокомментировал игру Карякин.
Карякин после партии с Ароняном набрал 7,5 очков и возглавил таблицу соревнований перед последним туром. Его основной конкурент – Фабиано Каруана с 7 очками. 28 марта Карякин и Каруаной сыграют вместе.