28 Մարտ 2016 - 13:01 AMT
Ֆրեզնոյի պետական համալսարանի հայագիտության ծրագիրը երկու միջոցառում է նախապատրաստել հայկական ինքնության, ներգաղթի և կուտակած փորձի մասին, հայտնում է Fresno Bee-ն:
Մարտի 30-ին Ֆրեզնոյի համալսարանի հրավիրյալ պրոֆեսոր Ռոբերտ Էրվայնը հանդես կգա «Հայերի համար ամենակարևորի մասին» զեկույցով` համալսարանի բիզնես-կենտրոնի էլիս Պետերսի անվան դահլիճում: Պրոֆեսորը կպատմի այն «տեկտոնական տեղաշարժի մասին, որ տեղի ունեցավ ցեղասպանությունը վերապրած հայերի մտքում և հոգում» և նոր տարածքներում հայերի միասնության և արժեքների պահպանման ուղիների մասին:
Ապրիլի 1-ին համալսարանում կցուցադրվի ռեժիսոր Ելենա Արշակյանի «Մեր գյուղը» ֆիլմը, որը պատմում է Հայաստանի 3 գյուղաբնակ ընտանիքի կյանքի մասին: Ինքը ռեժիսորը ներկա կլինի ցուցադրությանը, կմասնակցի նաև ֆիլմի քննարկմանը: Ֆիլմը ցուցադրվելու է Կրթական կենտրոնի Լեոն և Փիթ Փեթերսնների անվան դահլիճում:
Ֆրեզնոյի հայ համայնքը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարլելիցին նվիրված միջոցառումների համակարգող կոմիտե (AGCC) էր ստեղծել, որի կազմում միավորվել էին տարբեր կրոնական, կրթական, սոցիալական ու քաղաքական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
AGCC-ի ջանքերով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձան տեղադրվեց Ֆրեզնոյի համալսարանի ուսանողական ավանում: Հուշարձանի հեղինակն է ճարտարապետ Փոլ Հալաջյանը, այն կառուցվել է Երևանում Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի նմանությամբ: Ինն ուղղահայաց սալաքարերը խորհրդանշում են պատմական Հայաստանի վեց վիլայեթը, Կիլիկիան, սփյուռքն ու Հայաստանը:

28 Март 2016 - 12:20 AMT
Программа арменоведения государственного университета Фресно проведет два мероприятия на темы армянской идентичности, иммиграции и опыта, сообщает Fresno Bee.
30 марта приглашенный в университет Фресно профессор Роберта Эрвайн будет выступать с докладом о «Самом важном для армян» в зале им. Элис Петерс бизнес-центра университета. Профессор расскажет о «тектоническом сдвиге, который имел место в умах и сердцах армян, переживших геноцид» и пути к укреплению армянского единства и ценностей на новых территориях.
1 апреля в университете пройдет показ фильма армянского режиссера Елены Аршакян «Наша деревня», повествующий о жизни трех сельских семей в Армении. Сама режиссер будет присутствовать на показе, чтобы потом принять участие в обсуждении фильма. Фильм будет продемонстрирован в зале им. Леона и Пита Петерс в Образовательном центре.
В апреле 2015 года во Фреснобыл открытпамятник в связи со 100-летней годовщиной Геноцида армян по аналогии с Мемориалом жертв Геноцида армян в Ереване.
Девять столбов символизируют шесть провинций исторической Армении, Киликию, диаспору и Республику Армения.