29 Մարտ 2016 - 08:00 AMT
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում Վաշինգտոնում կայանալիք միջուկային անվտանգության IV գագաթնաժողովի շրջանակում չեն նախատեսում: Այդ մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
Մարտի 28-ին մեկնարկել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցն ԱՄՆ:
«Այս պահի դրությամբ Վաշինգտոնում նախագահների հանդիպման վերաբերյալ պլաններ չկան: Այնուամենայնիվ, մենք պատրաստ ենք աջակցել նախագահների միջև ակտիվ երկխոսությանն ընթացիկ տարում: Մյուս համանախագահների անունից ես մտադիր եմ հանդիպումներ ունենալ կողմերի հետ` քննարկելու համար ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ընթացքը»,-հայտարարել է Ուորլիքը, հայտնում է Report.az-ը:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 2015-ի դեկտեմբերի 19-ին Շվեյցարիայի մայրաքաղաք Բեռնում, որը տևել է մեկ ժամից ավելի: Նախագահի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Հակոբյանը տեղեկացրել է, որ Սարգսյանի և Ալիևի առանձնազրույցը անցել է փակ դռների հետևում։ Առանձնազրույցից հետո ներս հրավիրեցին համանախագահներին և արտգործնախարարներին:
Բեռնում Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի մասնակցությամբ տեղի ունեցած գագաթնաժողովից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Պիեռ Անդրիոյը (Ֆրանսիա) և Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ) համատեղ հայտարարություն են տարածել: Հայտարարության մեջ նշվում է, որ հանդիպումը հնարավորություն է ընձեռել նախագահներին հստակեցնելու իրենց դիրքորոշումը առանձնազրույց տեսքով հանդիպման ժամանակ:

Сопредседатели Минской Группы ОБСЕ не планируют встречу президентов Азербайджана и Армении в рамках IV саммита по ядерной безопасности в Вашингтоне. Об этом заявил сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США Джеймс Уорлик.
28 марта стартовал визит президента Сержа Саргсяна в Соединенные Штаты Америки.
«На данный момент нет планов по встрече президентов в Вашингтоне. Тем не менее, мы готовы содействовать проведению активного диалога между президентами в этом году. От имени других сопредседателей, я планирую провести встречи со сторонами, чтобы обсудить ход процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта», – заявил Уорлик, сообщает Report.az.
Последняя встреча Саргсяна и Алиева состоялась 19 декабря в швейцарском Берне. Встреча лидеров двух стран прошла в рамках переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахской проблемы, при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова (Россия), Джеймса Уорлика (США), Пьера Андрио (Франция) и личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика.