Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի և Դորթմունդի «Բորուսիայի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանի ձեռքբերումն ամառային տրանսֆերային պատուհանի գլխավոր նպատակն է լինելու Լոնդոնի «Արսենալի» համար:
Այդ մասին է գրում բրիտանական Guardian պարբերականը: «Արսենալը» սկաուտներ է ուղարկել՝ հետևելու Դորթմունդի «Բորուսիայի» կիսապաշտպանին ու մշտադիտարկում է նրա խաղը՝ վիդեոձայնագրությունների միջոցով», – գրում է պարբերականը:
Լոնդոնյան ակումբը փորձելու է նաև ձեռք բերել ալբանական ծագմամբ շվեյցարացի ֆուտբոլիստ Գրանիտ Ջակային, ով այժմ խաղում է Մյոնխենգլադբլախի «Բորուսիայում»:
Միաժամանակ Մխիթարյանի գործակալ Մինո Ռայոլան բանակցություններ է վարում Թուրինի «Յուվենտուսի հետ», հայտնում է Gazzetta dello Sport պարբերականը: Ըստ աղբյուրի, Ռայոլան հայտնել է «Յուվեի» սպորտային տնօրեն Ֆաբիո Պարատիչիին, որ Մխիթարյանն ուզում է տեղափոխվել Իտալիա:
«Ծեր սինյորան» փորձում էր ձեռք բերել Մխիթարյանին դեռ 2013 թվականին, սակայն, բարդ բանակցությունների արդյունքում, հայ ֆուտբոլիստը հայտնվեց «Բորուսիայում»: Այժմ նա չի բացառում Թուրին տեղափոխվելը:
2009 թվականին 20-ամյա Մխիթարյանն՝ այն ժամանակ դեռևս Դոնեցկի «Մետալուրգի» խաղացող, հայտարարել էր «Արսենալին» երկրպագելու մասին: «Լոնդոնցիների խաղն ինձ ամենից շատ է դուր գալիս: Կոմբինացիոն, արագ, հարձակողական ֆուտբոլը «ռմբարկուների» այցեքարտն է: Բացի այդ, Վենգերն աշխարհի լավագույն մարզիչներից է, ու ինձ դուր է գալիս, որ նա շարունակում է վստահել երիտասարդներին: Շատ կուզեի ինքս էլ այնտեղ հայտնվել», – ասել էր նա:

Полузащитник армянской сборной по футболу и дортмундской «Боруссии» станет главной целью лондонского «Арсенала» в предстоящее летнее трансферное окно, пишет Guardian.
«Арсенал» направил скаутов для наблюдения за полузащитником дортмундской «Боруссии» и мониторит его игру по видеозаписям», – пишет издание.
Слухи о возможном переезде Мхитаряна в Англию возникают регулярно. Еще до переезда в Дортмунд Мхитаряна собирался приобрести «Ливерпуль». В 2012 году также сообщалось в заинтересованности «Арсенала» в покупке армянского футболиста.
Одновременно агент Мино Райола, представляющий интересы Генриха Мхитаряна, встретился с руководством «Ювентуса» для обсуждения возможного перехода армянского игрока в «Старую синьору», сообщает Gazzetta dello Sport. По данным источника, Райола сообщил спортивному директору «Юве» Фабио Паратичи о желании Мхитаряна перевестись в италию.
«Ювентус» неоднократно заявлял о своей заинтересованности в услугах 27-летнего футболиста, еще в 2013 году он пытался заполучить Мхитаряна, однако армянский футболист оказался в «Боруссии», и дортмундская команда не хочет расставаться с одним из своих лидеров.
Трансфер Мхитаряна из «Шахтера» в «Боруссию» в 2013 году, обошедшийся в 27.5 млн евро, стал вторым за всю историю трансферов футболистов из стран СНГ и самым дорогим за историю немецкого клуба. Мхитарян уступил в рейтинге только Андрею Шевченко (Украина), чей трансфер из «Милана» в «Челси» в 2006 году обошелся в 46 млн евро. В текущем сезоне Мхитарян принял участие в 43 играх дортмундцев во всех турнирах, забив 20 мячей и 14 раз ассистировав партнерам.